הטור של הסוחר- ואיזה מניות שווה לבדוק

אני מניח שאפשר להגדיר את עצמי כאיש ששוק ההון זה לא רק הפרנסה ותחום עניין, זה יותר מזה. שוק ההון זה בית-ספר של החיים וסגנון אחר מלהיות שכיר או בעל עסק. סגנון של לקום מוקדם בבוקר, להיות מחושב ולדעת לעצור בזמן. כשכל יום בו, שונה מאחר ולומדים דברים חדשים ולא משעממים. דומה לשחמט-פוקר אבל הרבה יותר מהנה.

צבי ביקש ממני להתחיל לכתוב טור מקצועי לאתר החדש שלו, טור שיהיה פשוט להבנה על השקעות ושוקי ההון בעולם. ולכן אני פה, מעל דפיו הווירטואליים של "נציב.נט" במטרה להוסיף נדבך כלכלי בנוסף לפוליטי.

אז לענייננו.

אמצע דצמבר ואנחנו כבר נכנסים לתקופת ה-Santa Claus Rally בשוקי המניות בארה״ב.

מניסיון של שנים, סוף דצמבר ותחילת ינואר הם שבועות טובים לנכסי סיכון כמו מניות. גם בגלל אווירת החגים החיובית אמריקה מתעסקת במתנות וגם בגלל ירידת נפח המסחר כשחלק גדול מהמשקיעים סוגרים את הפורטפוליו שלהם לשנה החולפת ומתכוננים לשנה הבאה.

 

כל זה מביא אותנו לאירוע המרכזי האחרון החודש והשנה, פגישת הפד היום.

 

השוק כמו שאנחנו רואים מתמחר את ההעלאה הזו בהסתברות של קרוב ל-95.4%. כלומר עליית ריבית וודאית. אז מה כבר יש להם לחדש שישפיע עלינו, אם השוק כבר הפנים זאת? ובכן, הרבה מאד.

  1. אם יעלו את הריבית בשיעור של 50 נקודות ומעלה (ההסתברות לזה שווה ל 0.01%).
  2. יש את הסיכוי שלמרות הכל הם לא יעלו ריבית (סיכוי קלוש של פחות מ- 5%).
  3. עליית ריבית בשיעור 25 נקודות כפי שהשוק צופה (סיכוי של 96%).

מעבר להעלאה עצמה הרבה יותר חשוב, ובעל משמעות עצומה למה שייאמר בהודעה ובמסיבת העיתונאים של יו"ר הפד- ג׳נט ילן באשר לציפיות לגבי פעולות הפד בשנה החדשה.

האם הם צופים ורואים ב-2017 העלאה נוספת? שתיים? ואולי אפילו שלוש!? האם הם בכלל יסתכנו בתחזית, אחרי שבדצמבר שעבר צפו 4!!! העלאות ריבית ב-2016, וסיפקו בקושי פעם אחת היום אחת?

שוק ההון והמדדים יגיבו בצורה אחרת לכל אחד מהתרחישים האלה לאחר קריאת הטקסט של החלטת הריבית. וניתוח כל מילה ושורה בו בשביל להבין את הסנטימנט שהפד מבקש להותיר בשוק. במקרה ויזכירו במפורש וכמה פעמים את הסיכון של דולר חזק, זה יפיל את הדולר מול היורו. כל שאר המילים צריכים לחזק את הדולר.

בנוסף לזה, צריך לשמור בראש את סוף ינואר, תאריך כניסת טראמפ לבית הלבן עם הכוורת הכלכלית שבאה לשנות הרבה. מה יקרה לכסף שמחזיקות חברות אמריקאיות בחו״ל(כגון אפל)? האם פניהם של טראמפ ושל שר האוצר החדש מנוצ'ין להורדת מס החברות בלבד או להקלת נטל המס גם על יחידים? הורדת המס תגדיל את הגרעון? מאיפה תגיע ההרחבה הפיסקאלית ומי ישלם עליה?

עכשיו נשאלת השאלה היכן לשים זרקור בשביל להרוויח?

היום אני שם את הזרקור על שוק הנפט וספציפי על החברות שקשורות אליו.

כזכור לאחר כל ההספדים, אופ"ק חזר שבוע שעבר לתחייה עם הפתעה של הפחתת הייצור הראשון זה

כמעט 8 שנים. לאופ"ק שליטה על יותר משליש מהנפט הגלובלי, ובעזרת ההסכם והוא מנסה להחזיר את המחיר לסביבות $60 לחבית, שזה כפול מהמחיר שאליו הגיע בתחילת השנה.

 צריך לזכור שאין לאף חבר באופ"ק שליטה, והם – לא רק מתחרים אלה גם אויבים פוליטית ודתית וצריכים להתגבש בשביל לשמור על הכלכלה.

ואיפשהו בכל האופוריה שכחו את חברות שמפיקות נפט מפצלים. הכוח שהפיל את הנפט ב-2014 חוזר בגדול.

הפרמיאן לדוגמא:

לזמן כתיבת הכתבה הסנטימנט בשוק הוא שורי לגמרי, דבר שלסוחרים מנוסים בשוק ההון ישר מדליק מנורות אדומות. זה אומר שהשחקנים הגדולים מכינים את עצמם לתנועה חדה, לרוב בכיוון ההפוך.

למרות ההסכם והציפיות של רבים מהאנליסטים והעיתונאים שנראה את הנפט מגיע ל 60-70$, אני חושב שנראה ירידות בקרוב מאד. עודף הנפט מהשוק לא נעלם, והרבה יצרנים מבטחים את עצמם עכשיו ומקפיאים את המחיר. וכל זה לאור העובדה שתהיה עליית ריבית+חברות הפצלים שרק מגדילות את התפוקה.

וכמובן לזכור את ההבטחות של טראמפ לחזק את חברות הנפט בארה"ב, על-ידי הורדת תקנות ירוקות ומינוי מזכיר מדינה מהתחום.

לכן למי שרוצה להשקיע לטווח בינוני ויש לו עמידות בפני הפסדים עד 15% יכל לנסות כמוני שורט(מכירה בחסר) על חברות כמו אקסון (סימול-XOM), שברון (סימול-CVX), הגדולות מארה"ב, ובריטיש פטרוליום הבריטית (סימול-BP).

אם אתם יותר אמיצים שווה להסתכל על פאסיפיק דרילינג (סימול-PACD) שזו חברה שנותנת שירותי קידוח לחברות נפט. אמנם פוזיציה מאד אגרסיבית לטוב ולרע, אבל בזמן ירידות במחיר הנפט היא תביא רווח לא רע בכלל.

לחלופין אם אתם חושבים שהנפט ימשיך לעלות וחברות אופק יצליחו לשמור על ההסכם חודשים רבים אז תעשו הפוך ממני.

בהצלחה לכולם!

***

הכותב הוא סוחר פעיל בשוק ההון בארה"ב ואירופה. 13 שנה בתחום. בעיקר בשוקי המניות, ETF, וסחורות.

לשעבר ניהל דסק בבנק גדול בחול והיה HFM, כיום סוחר פרטי.

גילוי נאות:

הטור הוא להרחבת אופקים. האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

****

שתפו את הכתבה:

הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.