מאזן התשלומים של ישראל בעודף של 12.4 מיליארד דולר .

אם צריך בסיס כלכלי להתחזקות השקל מול הדולר והיורו בתקופה האחרונה, הוא מגיע בצורה ברורה וחד משמעית היום (ד') מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מאזן התשלומים של ישראל בשנת 2016, שבודק את כל הכסף שנכנס בקיזוז כל הכסף שיוצא, עמד בשנה שעברה על עודף של 12.4 מיליארד דולר. כלומר – יותר מט"ח נכנס לישראל מאשר יצא, ומכאן שיותר אנשים צריכים להמיר דולרים, יורו, ליש"ט ועוד לשקלים מאשר מקביליהם שרוצים להמיר שקלים למט"ח, ולכן הביקוש החזק לשקל ומה שמסביר את התחזקותו.

למעשה, זו השנה הרביעית ברציפות שיש עודף ברור במאזן התשלומים של ישראל. ב-2013 עמד העודף על כ-9 מיליארד דולןר, ב-2014 עמד העודף על 11.9 מיליארד דולר ובשנת 2015 על 13.7 מיליארד דולר. הירידה בעודף בחשבון השוטף בשנת 2016 לעומת שנת 2015 נובעת מעלייה של 4.2 מיליארד דולר בגירעון בחשבון הסחורות שקוזזה חלקית על ידי עלייה של 2.3 מיליארד דולר בעודף בחשבון השירותים ועלייה של 0.5 מיליארד דולר בעודף בהכנסות המשניות.

עם זאת, הגירעון בסחר הסחורות בשנה שעברה עמד על כ-8 מיליארד דולר, גידול של 89% לעומת 2015. זאת בין השאר בשל ירידה, עד הרבעון הרביעי של השנה שעברה, בייצוא של טבע לבריטניה ושל אינטל בשל שדרוג המפעל בקריית גת. אך כמו תמיד בשנים האחרונות, ייצוא השירותים (תיירות, תוכנה, מחקר ופיתוח ועוד) הוא זה שהביא לעודף של כ-7 מיליארד דולר בסחר הסחורות והשירותים.

מאזן התשלומים של ישראל כולל גם את החשבון הפיננסי, שמכיל את העסקאות הפיננסיות של ישראלים בחו"ל ותושבי חו"ל בישראל, כמו לדוגמה רכישת שליטה בחברה כלשהי. על פי הלמ"ס, ההשקעות הישירות של תושבי ישראל בחו"ל עמדו בשנה שעברה על 12.5 מיליארד דולר, גידול של 26% לעומת 2015. לעומת זאת, ההשקעות הישירות של תושבי חו"ל בישראל גדלו ב-6.9% ל-12.3 מיליארד דולר.

מקור:כלכליסט.

 

שתפו את הכתבה:

תגובה אחת ל “מאזן התשלומים של ישראל בעודף של 12.4 מיליארד דולר .”

לקריאה נוחה יותר, ניתן להתמקד בדרגת תגובות ספציפית. נסו זאת בעזרת הכפתורים:
  1. עופר גולן

    וכמה מדינת ישראל חייבת סה"כ בחוץ?
    והאם זה נכון שקופת המדינה מתמלאת וכיסי האזרחים מתרוקנים? תודה

הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.