חיזבאללה לאן ? חלק י׳ – מבט אל אירועי העבר ההווה והעתיד עם ישראל.

השאלה שבכותרת מורכבת כמו תמיד מהרבה פרמטרים כאלו שההשלכות שלהם הרות גורל עבור שחקני הזירה במזה״ת ,שאלה פתוחה שלאף אחד אין עלייה תשובה לאור האירועים הבלתי פוסקים בקרוסלה המזרח תיכונית, לאור אירועי הימים האחרונים היה יותר לגיטמי לכתוב איראן לאן אילולי נאום השטן שטרף את הקלפים בשבוע האחרון מה שגם איראן וחיזבאללה חד הוא.

המזה״ת שלא נח מעל יובל שנים ויותר נכנס שוב לתקופות של אי ודאות כאלו שלא ניתנות לחיזוי גם לא למומחי המודיעין באזור ומחוצה לו,הטלטלות המזרח תיכוניות לא פסחו גם על אזורים רחוקים כאלו שנכנס תחת הכותרת של ״המהפכה הערבית״…היינו בתימן תוניס מצרים לוב בסעודיה עירק וסוריה בלבנון ועכשיו גם זירה חדשה ישנה…איראן.

״ראש התמנון ״

כשמדברים על טרור אי אפשר שלא להתחיל ולהזכיר את המילה איראן, איראן שם נרדף לטרור
איראן האויב מספר 1 של ישראל של המערב ושל כל מי ששוחר שלום וחופש, במשך עשרות בשנים איראן המממנת איראן המסייעת, איראן הבונה איראן המייצרת והמייצאת כל דבר שמריח טרור, אמל״ח שמשונע בים באוויר וביבשה, תאי טרור שמוקמים בזה אחר זה ,אין פינה בעולם שלא קשורה בדרך כזאת או אחרת לאיראן.

אותה איראן מוצאת את עצמה קרוב לשבועיים תחת אור הזרקורים, אור הזרקורים הבינלאומי אומנם חשוך שלא מדובר בישראל אך עדיין יש בו את המינימום…שאלה לגיטמית של כל מדינה בעולם

הכיצד תתנהג איראן אל מול מחאת העם היוצא לרחובות?

את התשובה לא ניתן לקבל באופן ישיר..איראן חסמה את רוב דרכי התקשורת המודרנית בשנות 2018 על מנת למנוע מהמפגינים להמשיך במחאות ולהיעזר ברשתות החברתיות על מנת לתכנן את דרכם הלאה ולספר לעולם מה באמת קורה באיראן, וכדי למנוע מהעולם לדעת איך איראן מתמודדת עם המחאות, ובכל זאת ניתן בדרכים מסוימות עדיין לקבל פרופורציה על מה שקורה באיראן דרך העם האירני ברשתות השונות.

״ישראל vs ציר הרשע״

לפני כחודש וכמה ימים הכריז נשיא ארה״ב דולאנד טראמפ על הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל נאום הנשיא פתח את ״שערי הגיהינום״…. הוירטואלי של אויבי ישראל כולם הצטרפו לחגיגה המוסלמית הגינויים הגיעו מכל מדינה ערבית ומדינה פרו ערבית אנטי ישראל שקיימת בגלובוס, ציר הרשע בהובלת איראן ניסה לרכוב על הגל החדש כזה שיבעיר סוף סוף את הגזרה המזרח תיכונית וייתן לישראל להתבוסס בדייסה הרותחת שהיא לכאורה בישלה.
פגישות חשאיות וגלויות שיחות משותפות פרסומים והצהרות מלאות אוויר ללא תוכן עשו את שלהם, ארגוני הטרור בעזה כולל הפת״ח התפללו לחלון הזדמנויות הנוכחי כזה היכול להחזיר את הסוגיה הפלסטינית לכותרות ובראשה ההגנה על ירושלים אל קודס ובכל שפה אחרת..וקצת כסף ממדינות ערב…לא יזיק, התפילה שלהם כפי הנראה לא התקבלה.

איומי החמאס הגיאהד ושאר ירקות פורסמו בכל המדיה התקשורתית ומסע היחצנות האיומים ההפחדות יצא לדרך,לאף אחד אין ספק הערבים חזקים…בדיבורים

במשך שבועיים ניסו בעלי האינטרסים באזור בהובלת איראן להדליק את השטח

העיקר נעשה בדיבורים.. אך כנכתב בעבר מי שיכתיב את המציאות בשטח אלו הברווזים במטווח, קרי השבאב הערבי הנבער מדעת לצד נחישות כוחות צה״ל הלוחמים בגזרות השונות.

נכון להיום אפשרי לומר באופן וודאי ציר הרשע בהובלת איראן נכשל חיזבאללה נכשל, חלון ההזדמנויות (הצהרת טראמפ) נסגר !!

תושבי השטחים מעזה ועד איו״ש לא ששים אלי קרב לצאת ולהתחיל באינתיפאדה השלישית לא במצבם הנוכחי, לא לאחר שיקום ארוך מאז צוק איתן ולא בזמנים קשים של מצב כלכלי רעוע שלא פוסח על אף משפחה ערבית, הפס״ד היו ויהיו נחלת עזה ונחלת איו״ש ,אך כבר לא יפתחו לממדים שלהם ציפו לא בזכות תמיכת האיראנים ולא בכוח נאומי הרהב והלוחמה הפסיכולוגית של מזכ״ל חיזבאללה.

״נאום השטן-חזרה לעניינים ״

חסן נסראללה נואם בחסד עליון…ככה הוא מדמיין את עצמו, נאומיו צמודים למדד הפעולות המזרח תיכוניות הריצה אל המיקרופון מגיעה בד״כ בגלל השטן הקטן…או הגדול ולפעמים בגלל אירועי פנים כמו אלו האחרונים באיראן, נאום נסראללה האחרון היה רוב רובו ״נאום פנים״ אך הנאום האחרון של נסראללה טמן בתוכו הרבה מידע גלוי ונסתר,לרגע נדמה שנסראללה פתח את הפה הגדול…מעבר למותר, נראה שנסראללה שבר את קוד האתיקה של חיזבאללה,ניגע בכמה נקודות חשובות בלבד.

המחאות באיראן-המרגיע הלאומי….

מי שעקב אחרי נאומו של הארכי טרוריסט נסראללה הבין איך בשקיפות כמעט מלאה נשלח נסראללה אל המיקרופון להרגיע…הנאום התחיל בנושאים הבוערים בשטח והפעם המחאות באיראן נאומו כוון להרגיע את כל מי שצריך/חושש החל ב ״ארגוני ההתנגדות״ דרך ״הרחוב הפלסטיני״ ואחרונים ״חביבים״ את רוב תושבי לבנון אלו המוגדרים כבני ערובה ביד גחמות החיזבאללה,ואם אפשר על הדרך להתרברב ולהפעיל ל״פ מול השטח הקטן למה לא?

״מצא את ההבדלים״

בתחילת נאומו התייחס נסראללה למחאות של העם באיראן וקבע ״שאין מה לדאוג״ לדבריו מחאות איראן 2018 שונות ממחאות איראן 2009 באלו הראשונות הייתה יד בוחשת מורדת מתכננת ומנווטת להבדיל מהמחאה החדשה שנובעת לדבריו ״מבעיות כלכליות״ (כך גם ע״פ דבריו של ראש המוסד הישראלי ) באיראן ופשיטת רגל של כמה בנקים מה שעורר את זעמם של העם האיראני, חוסר ההתערבות של משמרות המהפכה הוא אינדיקציה לכך שמחאות אלה לא היו חמורות.

נסראללה לא מספר על ההרוגים הפצועים והשוטרים שערקו לצד המפגינים,והמיסוך הכבד שאיראן עשתה ועושה כנ״ל זה היום השלוש עשרה למחאות הגדולות במרחבי איראן.

התמנון האיראני- הסוד שמאחורי זרועות התמנון?

נסראללה ממשיך בנאומו ומתמודד עם סדרת שאלות כאלו המקשות על התנהלות המשטר האיראני בדרג המדיני והצבאי כזאת הקשורה למשמרות המהפכה
כל זה אלו לכאורה באו בעקבות ססמאות שנשמעו פעם אחר פעם בכל רחבי איראן אלו הנובעות מדאגת העם האיראני באשר לעתידו כשרוב משאבי המדינה והצבא מופנים למדינות זרות(זרועות התמנון האיראני במפרץ ובמזה״ת ) מאשר לאיראן עצמה,בזה עונה נסראללה מבלי להניד עפעף ״הם רק מיעוט,זה לא דעת הרוב..

ואז אולי הנקודה החשובה כאן מנסה נסראללה להסביר לדלת העם האיראני(ולאוזניים זרות) את מדיניות החוץ האיראנית…כזאת שבאה בעקבות דרישת רוב העם האיראני הפיקח…

״אם איראן לא תפעל בחו״ל המלחמה תהיה בתוך איראן״

בכך (חושף) מנסה נסראללה לסבר את האוזן לעם האיראני ולעטוף את פעילות הטרור האיראני הגלובלית במעטפת תמה וטהורה של אינטרס עליון ממדרגה ראשונה שמהותן שמירה על הביטחון של הרפובליקה האיסלאמית של איראן ,איראן פועלת ושולחת זרועות לכל עבר בכדי למנוע מלחמה על הבית, זה מסביר לדבריו את ההתערבות האיראנית בסוריה על כל מחוזותיה,בסעודיה בתימן,בעיראק בלבנון בעזה ובמילים אחרות בעוטף ישראל הכל למען בטחון הרפובליקה האיסלאמית של האיראנית.

ציר חדש-ציר ההתנגדות

התנגדות…והתנגדות …והתנגדות
התנגדות היא המילה שנשמעה הכי הרבה בנאום השטן
נסראללה עושה את מה שהוא יודע לעשות טוב מול הערבי הממוצע המזרח תיכוני -לוחמה פסיכולוגית נסראללה מפשט את ההשפלה של הערבי המוסלמי בידי ארה״ב וישראל מחדיר את השנאה אליהם ואז מכניס את הצורך בהחזרת הכבוד הלאומי הערבי ואיך עושים זאת? התנגדות

לדבריו טראמפ וישראל הוכיחו ששלום לא בראש שלהם לכן הסיכוי היחיד הוא התנגדות

איך תעשו אותה?
מי יתמוך בכם?
איך תגשרו על כל הפערים?
מי יממן את זה?
נסראללה ענה על הכל על ראשון ראשון ואחרון אחרון .

נסראללה מעדכן את מאזיניו וצופיו כי קיים פגישות רבות עם החזית העממית והחמאס הג'יהאד האסלאמי ואף גורמים בפת״ח המסקנות שהתגבשו עסקו בצעדי פנים (עזה ושומרון) וצעדי חוץ (״דיפלומטית להשפיע על העולם החופשי״) המשך תמיכת החיזבאללה ואיראן באינתיפאדה בתוך שטחי עזה ואיוש,(לשמור על אש נמוכה תמיד) תמיכה כלכלית לצד אספקת אמל״ח מאיראן ובחו"ל הסכמה על המשך ההפגנות, ראיונות בתקשורת, ותמיכה כללית באינתיפאדה הפלסטינית.

מדברים התנגדות חוששים ממלחמה

בכל הראיון של נסראללה מזכיר נסראללה את הצורך בהתנגדות מתמשכת כזאת שתתיש את ישראל כזאת שלא תוריד את עניין ירושלים מסדר היום הערבי מזרח תיכוני אך עם כל זאת נסראללה מדגיש כי חיזבאללה לא יכול להתחייב להיכנס למלחמה עם ישראל לא עבור הפלגים הפלסטינים שרואים בו הכח הגודל באזור לא היום לא במצב של היום.

מחפשים הזדמנויות מלחמה אזורית

נסראללה חושף אוליי טפח מהרצון האמיתי שלו כחלק מרצון אמיתי שקיים כחלק מהערכות אמיתית של החיזבאללה זה שנים וכחלק נכבד מלוחמה פסיכולוגית מול ישראל,נסראללה הכין ומכין את כל הצדדים במקרה ותכפה מלחמה אזורית נהפוך אותה להזדמנות ,הזדמנות לכיבוש הגליל (חלק מהגליל) כשיש ערים וישובים צמודי גדר ואף לעומק שנחשבים בעלי מתחמים אסטרטגיים עבור ארגון הטרור חיזבאללה.

״מגלה טפח ומכסה טפחיים״

נסראללה פותח את הפה אחרי כמעט 7 שנים של שתיקה בכל הקשור למה עושה ולא עושה הארגון מול ישראל בסתר ובגלוי ודרכי ההתמודדות שלו מול ישראל

כשנשאל האם חיזבאללה יכול להפיל מטוסי קרב ישראליים, מתרברבר נסראללה על גורם ההפתעה ומסרב לדבר על מה אפשר מה לא אפשר מה כבר יש מה עדיין אין וכאן מציין נסראללה שחיזבאללה עובד יום ולילה להשיג את כל סוגי הנשק שיוכלו להשיג ניצחון נגד ישראל במלחמה הבאה, הצהרה שכזאת היא פתיחות מלאה ואמירה חריגה של מי שנחשב גורם מרכזי בציר הרשע לאחר שנים רבות של עמימות ובליעת צפרדעים גדולה כמו הצפרדע של ליל שלישי האחרון…

״מכוונים גבוה -מלחמה גדולה״

נסראללה מדבר גם על אפשרות של מלחמה לא מידתית כזאת הנחשבת מלחמה גדולה של מדינות ולא רק ישראל מול לבנון ועזה במלחמה שכזאת חושף נסראללה את הקלף הערבי(הדמיוני) של מליוני קדושים מעונים שיגיעו לישראל לשחרר את ירושלים ואת פלסטין,המליונים יגיעו מתימן מעיראק ומאיראן לצד לוחמי מחתרות ממדינות ערב אחרות.

״חיזבאללה 2011-2018״

נסראללה נוגע בשאלת השאלות של כל ערבי פרו ציר הרשע במזה״ת

איפה היה חיזבאללה( ציר הרשע) כשישראל על פי דיווחים זרים תקפה מעל 100 פעמים במרחבי סוריה ומחוצה לה?
שיירות נשק הושמדו
מתחמי אחסנה זמניים עלו באש
בסיסי צבא הותקפו
מכוני מחקר הושמדו
סוללות נמ היו כאבן דוממת
בכל אלו ושום תגובה של חיזבאללה/ציר הרשע?

נסראללה מספר כי חוסר התגובה על ההתקפות של ישראל על נכסי חיזבאללה (ציר הרשע) בסוריה(לא בלבנון) נבעו מסיבה אחת היערכות למלחמת העתיד הגדולה מול ישראל כחלק מאסטרטגיה של חיזבאללה לטווח ארוך ולשמר את היכולות הקיימות ואל לשחק לידי ישראל

אין ספק נשמע תירוץ טוב ואסטרטגיה מצויינת
אפשר להסביר את חוסר התגובה פעם אחת פעמיים עשרים פעם אבל לא מאה פעם…

נסראללה לא הסביר מדוע כשישראל פעלה בסיכול נשק בלבנון /פגעה באנשיו בחיסול גוניור מוענייה הוא כן ייצר משוואה ופעל מול כוחות צה״ל

איפה האסטרטגיה?
איפה שימור היכולות?
החשש ממלחמה כוללת במצב שלו אז ?
נאדה..

״טפל ועיקר״

במהלך נאומו מנסה נסראללה להסיט את תשומת הלב הישראלית מכמה מוקדים חשובים כאלו שמוגדרים ״עיקר״ כאלו שרחוקים גאוגרפית מגבול ישראל אל עבר מה שנעשה בגזרה הדרומית-דרום סוריה על הגדר,לדבריו על ישראל לדאוג וישראל דואגת מאוד בנעשה שם במיוחד בכל הקשור להתבוססות האירנים בגזרה זאת,משהו שלטענתו בלתי נמנע.

נסראללה לא הגיב שום מילה על תקיפת הבסיס האיראני באל כיסווה בדצמבר 2017 …
שום מילה על חשיפת מפקד הגזרה הדרומית של חיזבאללה בדרום סוריה באוקטובר האחרון והעמדתו תחת אור הזרקורים הישראלי אל מול דפי החשבון הארוך בין ישראל לחיזבאללה.
ועדיין מנסה נסראללה לאלתר הסטת תשומת הלב מעניינים חמורים לא פחות בגזרות אחרות,כמו אירועי ליל שלישי האחרון.!

״האיום האמיתי״

נסראללה נהנה מהלוחמה הפסיכולוגית בינו לבין ישראל וזרועותיה המודיעיניות עד להעברת המסר לאזרח הפשוט.,בעבר התרברב נסראללה על יכולותיו הבלתי קונבציונלית של חיזבאללה באשר ביכולתו לתקוף את הכור בדימונה או מיכל האמוניה בחיפה,תקיפה שנזקיה חמורים כהתקפה בלתי קונבציונלית על ישראל וכל זה קורה כשנשק לכאורה נמצא בכלל בצד הישראלי….
האיום של נסראללה שבחלקו נענה והוסר על ידי ישראל נבע מחשש אמיתי אך האמצעי האמיתי של נסראללה הוא טילים מדוייקים,אלו האחרונים שמוצאים את עצמם תחת הכוונת הישראלית על פי גורמים זרים במרחבי המזה״ת ומושמדים בשלב כזה או אחר ,נשק מדוייק בידי ארגון החיזבאללה ה’הוא דבר בלתי נמנע עד כמה שזה תלוי בישראל הנזק מנשק מדוייק ייחשב בצד הישראלי כהרסני במיוחד לאור הערכה המבוססת שירי כזה לכשיתבצע יהיה על מטרות אסטרטגיות בישראלי קרי מתחמי ממשל וצבא אסטרטגיים.

סיכום נאומו של נסראללה מורכב דיו אך ברור שנסראללה פתח את הפה כמו שלא פתח מעולם,שרשרת האיומים של נסראללה מקבלת פנים חדשות כנ״ל בין היתר :

במקרה של מלחמה אזורית או גדולה כנ״ל
** איחוד כלל הכוחות המזרח התיכון
** מלחמה משותפת של חמאס גיאהד וארגוני הטרור בעזה ובשומרון לצד חיזבאללה שבצפון.
** תמיכה איראנית
** תמיכה של חיזבאללה
** סיוע לוחמים ערביים ממדינות ערב הרחוקות
** מהלך מלחמתי אסטרטגי של כיבוש שטח ישראלי ובכלל.
** פגיעה בזרוע הארוכה והאסטרטגית של ישראל -חיל האוויר.
** שימוש בטק״ק מדוייק לעבר מטרות אסטרטגיות בכמות קטנה אך באיכות גדולה.

כל אלו מעלים תמונה אחת ברורה נסראללה בלחץ -חיזבאללה בלחץ

הלחץ יכול לבוא מהרבה סיבות והסיבות יכולות להתחיל בכח אדם איכותי מאוד שנפגע/במערכות שהופללו/במעשים קיצוניים וחריגים שרק חיזבאללה ושותפי סוד אחרים מודעים להם,מהלכים שלא משתמעים לשני צדדים…

צעדי ישראל בחודשים האחרונים גם הם מצביעים על כיוון אחד,והשמן הגדול למדורה נשפך בדמות נשיא מעצמה חדש,לא צפוי ,לא קל לפענוח כזה שבזמן כהונתו מכריז על ירושלים כבירת ישראל
כזה שבזמן כהונתו יושבים צוותים ישראלים ואמריקאים ומכינים תוכנית פעולה משותפת אסטרטגית שכל כולה עוסקת באיראן
** איראן וזרועותיה במזהת -עזה שומרון
** איראן וזרועותיה בסוריה ובלבנון
** איום הנשק המדוייק שבידי חיזבאללה שנוצר במפעלים האיראנים באיראן/בסוריה/לבנון
והרשימה עוד ארוכה…

חסן נסראללה מודע היטב למלחמה בסוריה שטרם הסתיימה ולניצחון שטרם הוכרז באמת בשטח עד התאים הקטנים והאחרונים ,נסראללה מבין היטב שפנייה של ישראל לא בדיוק לשלום,השקט אומנם נשמר כאינטרס משותף עד איפה שאפשר למתוח….

אך ישראל עומדת על שלה הקווים האדומים נאכפו ונאכפים ציר הרשע סופג סופג ויספוג מהלומות כירורגיות טקטיות אך כואבות כאלו שהושקעו בהם דמים תרתי משמע כמו ליל שלישי האחרון.

המחאות באיראן לא עושות טוב ,לא למשמרות המהפכה האיראניות ולא לחיזבאללה ושות׳
המחאות באיראן אומנם לא תקווה גדולה,אך יש מי שהמחאות האלו עבורם הם חלון הזדמניות להכניס את ציר הרשע לסחרחורת,ממש כמו שבצד השני ציפו מהכרזת טראמפ להיות חלון ההזדמניות עבור העלאת הנושא פלסטיני לסדר היום האיזורי הערבי והעולמי,כזה שיסיט את הנושאים מהעניינים החשובים באמת,חלון שבצד אחד נסגר ובצד השני(איראן) עדיין פתוח,חיזבאללה לצד אויביו ובעלי אינטרסים מערביים יושבים ועוקבים מקרוב אחרי מה שיכול להכניס אותו ואת השותפים מאיראן לבוץ חדש בוץ שאחריתו מי ישורנה.

 

 

פרקים קודמים:
״חיזבאללה לאן" :
חיזבאללה לאן חלק א'-מבט אל רעידת האדמה שפוקדת את ארגון החיזבאללה:
חיזבאללה לאן חלק ב׳: מבט אל רצף הטלטלות העזות הפוקדות את ארגון החיזבאללה
חיזבאללה לאן חלק ג׳ מבט אל היום השחור של חיזבאללה.

חיזבאללה לאן חלק ד׳ מבט טל השלכות הסכם הגרעים האיראני על חיזבאללה ושות׳

חיזבאללה לאן חלק ה'- מבט אל ארועי היום השחור של חיזבאללה בגזרת קונייטרה
חיזבאללה לאן חלק ו' – מבט אל הלחימה הרוסית במזה"ת והשלכותיה על ארגון החיזבאללה
חיזבאללה לאן חלק ז' – מבט אל רצף הניסיונות והכשלונות של ארגון החיזבאללה
חיזבאללה לאן חלק ח' – מבט אל היום השחור של חיזבאללה וציר הרשע במרחב דמשק
חיזבאללה לאן חלק ט'- מבט אל אירועי העבר הווה והעתיד בין ישראל לחיזבאללה במזה״ת

 

קרדיט:אפי ח. – מומחה צבאי לענייני המזרח התיכון

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.