הנהגת האייתולות באירן מתחילה להזיז כוחות להצלת המשטר.

מזה כמה ימים משתוללים הפגנות בעשרות ערים באירן במחאה נגד העוני והשחיתות שהידרדרו אך מהרה לקריאות לסילוק המשטר נוכחי.

המצב באירן מדרדר-מהומות ב-20 מחוזות.תגבורות צבאיות לטהרן.עדכונים.

אמנם המשטר פגע מאוד במערכות התקשורת באירן על מנת למנוע העברת תמונות וסרטונים לכל רחבי העולם אך המידע, גם אם פחות, מצליח לעבור ולדלוף לעולם החופשי.

אך כמה ידיעות, שכל אחת בפני עצמה לא בדיוק "מבשרת את בא האביב האירני " אך אט אט מתחיל להצטייר תמונה של לחץ הולך וגובר בקרב צמרת המשטר מחשש לקיומו.

אתמול הגיע דיווח מסוריה,בודד אמנם אך רב חשיבות, לפיו כוחות צבאיים אירנים השוהים בכמה מקומות על אדמת סוריה קבלו פקודה להתכנס לבסיסים עורפיים לקראת קבלת הוראות חדשות .  כמו כן דווח על המראת מטוס תובלה סורי משדה התעופה הבין לאומי בדמשק כשיעדו שדה התעופה בטהרן ועל סיפונו קצינים אירנים . אתמול הערכתי כי אפשר ואירן זקוקה כרגע לאנשיה הטובים ביותר דווקא בתוך ביתה ואפשר והיא מחזירה אותם על מנת לסייע בדיכוי המהומות.

Iran Air

הערב הגיע דיווח נוסף ,על אותו רקע, בו נאמר כי 54 קצינים של משמרות המהפכה האירנים בסוריה עלו על מטוס בשדה התעופה הבין לאומי של דמשק בדרכם חזרה לטהרן על מנת לסייע למשטר לבלום את גל המהומות המציף את המדינה. כמו כן היו במטוס גם כמה ארונות של הרוגים אירנים שנהרגו במהלך הימים האחרונים בסוריה.

אמנם כרגע הדיווחים די מקוטעים וקשה להבין מה קורה על הקו דמשק-טהרן אך זכור היטב כי בתקופת המהומות הקודמת באירן בשנת 2009 הביא המשטר האירני כוחות חיזבאללה מלבנון שסייעו לחסל בברוטליות את ניסיון ההתקוממות של אז.

רדיו במחוז אחואז, מחוז בו רבו לאחרונה פעולות הבדלנים נגד המשטר , דיווח הערב כי יש קרע עמוק בין המנהיג הרוחני -חמינאי לבין נשיא אירן-רוחאני על רקע המחלוקת באשר לדרך הפסקת המהומות באירן. בעוד שחמינאי דורש פעולות דיכוי קשות ככל שידרשו על מנת להפסיק את האיום על משטרו הרי שרוחאני מסכים לתת למפגינים אפשרות להפגין ככל העולה על רוחם כל עוד הם שומרים על הסדר הציבורי. חמינאי,כך על פי תחנת הרדיו , סרב לקבל לפגישה את רוחני . 

 

 

 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.