הדילמה של חאד’ר – הונאה דרוזית או חוסר מחשבה?

הדילמה של חאד’ר – הונאה דרוזית או חוסר מחשבה?  

ד"ר ניר בומס ומורן לבנוני

תמונות שונות נראו מכיוון גדר המערכת שגבול הגולן. המערכה בדרום סוריה – זו שמידי פעם 'זולגת' גם אלינו, שוב התקרבה והפעם, באופן קצת יותר אישי.  מכונית תופת התפוצצה בכפר חאד’ר,  כפר דרוזי הממוקם כשני קילומטרים מגבול ישראל ומול הכפר מגד'ל שמס.  כוחות המורדים – ועוד מעט נפרט מי הם – החלו במתקפה לשחרור המצור על כפרי החרמון, כפרים הנצורים מזה כשלוש שנים ומופגזים תדיר על ידי חביות נפץ המוטלות ממסוקי המשטר. כחלק מהמערכה לפריצת המצור על כפרי החרמון הותקפה גם הנקודה הצבאית בחאד'ר בו נמצאות עמדות של המשטר הסורי ושל חיזבאללה .  הידיעות על הרוגים דרוזים בחאד'ר גרמה להתקהלות של מאות תושבים דרוזים מרמת הגולן והגליל שפנו לכיוון גדר הגבול בדרישה לתגובה ישראלית.  15 תושבים גם הצליחו לפרוץ ולעבור את הגדר כדי "להגן על האחים". צה"ל נאלץ לחצות את הגבול בעצמו כדי להחזירם.  עד מהרה – כנראה לאחר פניות ממנהיגי הקהילה הדרוזית ומאישים כמו ח"כ אכרם חסון (מפלגת כולנו) הדרוזי,– שוחררה גם הודעה מטעם לשכת ראש הממשלה: "צה״ל ערוך ומוכן לסייע לתושבי הכפר וימנע פגיעה או כיבוש של הכפר חד׳ר מתוך מחויבות לאוכלוסיה הדרוזית" . אבל גם זה לא הספיק.  השיח' הדרוזי עלי מעדי פנה בקריאה לחיילי וקציני צה"ל הדרוזים לעזוב את יחידותיהם ולהגיע לגולן כדי להציל את אחיהם בחאד'ר.  בשעות הערב פרסם ארגון לא מזוהה בשם 'ההתנגדות העממית של חד'ר' אולטימטום ברשתות החברתיות בו הוא דורש מישראל להפסיק לסייע לג'בהת אל-נצרה שאם לא כן יירה הארגון רקטות 'המכילות חומרים רעילים' .

לבסוף נרגעו מעט הרוחות . לאחר קרב קשה ולא מעט הרוגים, חזרו  צבא סוריה  וחיזבאללה אל העמדות.   חא'דר ניצלה, בינתיים,  וישראל נפטרה מהדילמה שעלתה לרגע אל שולחן המדיניות.  אבל מהי בעצם הדילמה של חא'דר?

על הדם , האחים  והדילמה הדרוזית

המלחמה בסוריה – הנמצאת כבר בשנתה השביעית – מגלה סימני האטה. המשטר הסורי הצליח לשרוד את  השנים האלה כשבזכות נחישותם של פטרוניו האיראנים והרוסים הוא מצליח לגבור לבסוף במספר חזיתות על המורדים שניצבו כנגדו. סוריה – שאיבדה בינתיים כשליש מאוכלוסייתה כפליטים וקרוב למיליון מאזרחיה כהרוגים – החלה חותרת לכיוונו של סטטוס קוו חדש כאשר רוב השטחים שנשלטו ע"י ה"מורדים" מחד ועל ידי המדינה האסלאמיסטית מאידך, החלו לחזור לידי השלטון ובעלי בריתו. מעוזים מעטים נותרו בידי המורדים – או בידי הקבוצות השונות הלוחמות במשטר הסורי – ואחד מאלה, נמצא בדרום סוריה.  כאן, סמוך לגבול ישראל, נמשך המרד  ואת הקבוצות הלוחמות – פלגים מצבא סוריה החופשי כמו גם מהפלגים האסלמיסטים יותר (גבה'ת אל נוצ'רה ששינתה את שמה להיאת תחריר אל-שאם– או ארגון שחרור דמשק)  למדה ישראל להכיר היטב מתוקף היותם השכנים מצפון וכחלק מפרויקט "שכנות טובה" הפעיל באזורים צמודי הגבול. ישראל טיפלה כבר ביותר מ 5,000 פצועים סורים מאזור דרום סוריה וסיוע ישראלי רפואי ואחר ניתן ברוב השטח הנשלט על ידי המורדים. מעבר למימד ההומניטרי המשמעותי כשלעצמו, ניתן להסיק שמעורבותו של צה"ל אינה מתמצה בחלוקת מזון.  לצבא סוריה החופשי כמו גם לבעלי בריתו מהפלגים האיסלמיסטיים יותר ישנם אינטרסים משותפים עם מדינת ישראל והוא הלחימה במשטר אסד ובבעלי בריתו – איראן וחיזבאללה  – והכרעת אירגון דאע'ש.

ישראל לא בחרה בשכניה שמעבר לגבול מרצונה אולם נראה כי ישנם כרגע בשטח מספר עניינים משותפים בהם יכולה ישראל להסתייע בשכנים אלה ולסייע להם, אילו רק הייתה מתקיימת הערכת מצב מושכלת של אינטרסים משותפים אלה. לאור קריאת מפת האינטרסים, לא בטוח שהדרוזים של חאד'ר, אותם "נזעקנו" להושיע ביום שישי, רואים עין בעין את הצרכים הישראלים.

מערכת שבירה כבר אמרנו?

ואכן, ישנם כאלה שלא אוהבים את ברית האינטרסים הזו. ארוע אחד שראוי הזכיר כאן הוא הלינץ במג'דל שמס, שהתרחש ביוני 2015. שני פצועים סורים במצב קשה שהובלו באמבולנס צבאי הותקפו  – ביחד עם חיילי צה"ל ששמרו עליהם  – בשל שמועה שפשטה בקרב הדרוזים כי מדובר בלוחמי ג'בהת א-נוצ'רה שטובחים באחיהם מעבר לגבול. פצוע אחד נרצח בחבטות אבנים ומקלות בראשו  כאשר  חייל צה"ל ונגד נפצעו קל.  האירוע החמור הזה התרחש בשטחה של ישראל והדרוזים שתקפו את חיילי צה"ל הוזנו ממידע שהגיע מצידו השני של הגבול.  גם כאן צה"ל הפיק לקחים אך גם הפנים את הרגישות הנוספת של הזירה הסורית בהיבטה הדרוזי: לפחות כמה מנציגי הקהילה ברמת הגולן לוקחים עמדה במלחמה וכפרים כמו מגד'ל שמס עדין מונפים דגלי המשטר הסורי של אסד ביום העצמאות הסורי. רק לפני שבועיים, נהרג (ויש אומרים בהתנקשות) עיצאם זהר אל-דין, דרוזי וקצין בכיר בצבאו של אסד ומי שהתפרסם באכזריותו חסרת המעצורים שבגינה כונה "החייה".  יום למחרת הכיכר המרכזית במג'דל שמס התמלאה בתמונותיו ובזרים לזכרו, תמונות שלו נתלו לאות הזדהות גם בכפר רמה הגלילי . אחיו, אוסמה, נמצא בחאד'ר ומפקד על כוחות ה"שביחה"– המיליציות שמפעיל המשטר – ש-18 מחבריהן נהרגו במכונית התופת ביום שישי האחרון, כולל אותם שישה קרובי משפחתו של חכ' אכרם חסון.

מגד'ל שמס – דגלי סוריה ליד תמונתו של הגנרל הדרוזי המנוח לצד תמונתו של באשר אל אסד.

ולכן, כאשר השייח מעדי מבקש מישראל לספח את הכפר חאד'ר לשטחה וכאשר חבר הכנסת אכרם חסון מתרברב שהשפעתו על ראש הממשלה חילצה הבטחה שצה"ל בכבודו ובעצמו יבטיח את בטחונה של חאד'ר – כדאי לשים את הדברים בהקשרם הנכון.

ראשית, המלחמה בדרום סוריה אינה מתמקדת בדרוזים  ואין כוונה לפגוע דווקא בהם. הציר המרכזי היה ונשאר מורדים למול משטר כאשר הדרוזים – מיעוט בסוריה ששילב ידיו עם המשטר עוד מקדמת דנא  – הינם פשוט חלק מהציר הזה. בכפר חאד'ר נמצאות מפקדות משטר (ובראשם אוסמה זהר אל-דין, אחיו של הגנרל המהולל), אנשי חיזבאללה וכנראה שגם יועצים איראניים.

בני משפחתו של ח"כ אכרם חסון – עליהם מתבקש צה"ל להגן – הינם חלק מהמערך הזה, לובשי מדים ונשק. מי שלקח צד במלחמה, עשוי גם להיפגע ממנה.  

אחמד חסון (מתוך אתר 'חצ'ר עכשיו' המקומי.), מי שנהרג בפיגוע – במדי השביחה, המיליציה הסורית .  

תקצר היריעה הזו מלכסות את נושא מדיניות צה"ל בדרום סוריה, נושא חשוב הראוי גם הוא לדיון. אך די אם נאמר שעבודתו של צה"ל באזור הגבול אינה מתמצה בכפר דרוזי אחד אלא בדילמה רחבה יותר הקשורה למידת הסיוע לכוחות מצידו השני של הגבול. הפסדם של המורדים – או, , גירושם של ארגוני ה המורדים בגזרה  משמעו, מעבר לאסון הומניטרי, חיזוקו של החיזבאללה והציר האיראני בזירת הגבול עם ישראל. מצב זה ישרת אולי את תושבי חד'ר (וגם כאן, יש לציין, לא את כולם – אופוזיציה דרוזית קיימת גם שם ) אבל לבטח לא את ישראל.

ובאם למדנו עוד לקח מהאירוע הזה הינו שאולי כדאי לחשוב טוב יותר על מדיניות ישראל באזור גבול סוריה היות ונצחונה של חד'ר, לצערנו, יהיה הפסד הגדול שלנו.

 

קרדיט:ד"ר ניר בומס ומורן לבנוני הם חוקרים במרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה שבאוניברסיטת תל אביב

 

תמונות נוספת מחאדר :

 

בתמונות לעיל – הכוחות הלוחמים הדרוזים נערכים ללחימה מול המורדים במשטר אסד. (מתוך אתר 'חצ'ר עכשיו' המקומי.)

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.