סוכנות "פטרה":נחתם הסכם רוסי-אמריקאי-ירדני בנוגע לדרום סוריה.

סוכנות הידיעות הירדנית-פטרה מסרה כי ירדן וארה"ב ורוסיה חתמו בעמאן על הסכם להקמת אזור "מופחת מתיחות "  בדרום סוריה.

זהו ההסכם שהחלו לדון עליו 3 המדינות כבר בחודש יולי האחרון לאחר שהוכרז באזור הפסקת אש. הסכם זה נדחה בזמנו על ידי מספר תנועות פוליטיות היות והוא לא כלל את כל שטח סוריה מה שאומר שהחלו בפועל לחלק את סוריה.

אך בסופו של עניין החלו 3 המדינות לדון על אזור דרום מערב סוריה תחילה ,כבר ב-9 לחודש יולי ,מיד לאחר הכרזת הפסקת האש.

שר המדינה הירדני לענייני הסברה , הד"ר מוחמד אלמומני , הביע את תקוותו כי זהו רק צעד ראשון וחשוב במסגרת המאמצים המשותפים של 3 המדינות להפסיק את האלימות בסוריה ולמצוא פתרון פוליטי בר קיימא למשבר הסורי.

סוכנות הידיעות פטרה דיווחה עוד כי השיחות בין 3 המדינות החלו מיזמה ירדנית  בחודש מאי האחרון והובילו להפסקת אש והפחתת המתיחות שהחלה בחודש יולי האחרון וגם הוסכם להכנסת סיוע הומניטרי לתושבי האזור.

اتفاق روسي أمريكي أردني على تأسيس منطقة خفض التصعيد جنوب سوريا

הסכם זה הוא רק ההתחלה ועדיין לא נחתם גורל מעבר הגבול – נציב בין 2 המדינות שם עוברים סחורות במאות מיליוני דולרים בשנה ומהווים הכנסה נכבדה לסוריה שכה זקוקה לו לשיקום ארצה.

נמשך מאבק השליטה על מעבר הגבול-"נציב" בין סוריה וירדן.סיור מצולם.

עדיין לא ידוע אם הסכם זה כולל גם את מחוז קונייטרה וכל אזור דרום הגולן אך הצבא הסורי מצדו מגביר מאוד את מאמציו הצבאים להשיג מכסימום הישגים קרקעיים לאורך גבול ישראל לפני הקפאת המצב בהתאם להסכם בין המעצמות . 

נושא נוסף שעדיין לא פורסם מה עלה בגורלו ,אך סביר שכבר מתחילים לטפל בו, הוא נושא שהיית כוחות דאעש ליד מפגש הגבולות ישראל-ירדן-סוריה. סביר שהטיפול בדאעש לא יעשה על ידי צבא סוריה ובעלי בריתו השיעים כי גם ישראל וגם ירדן לא מוכנות לאפשר זאת.ככל הנראה העניין יטופל על ידי כוחות בעלות הברית בראשות ארה"ב הפועלים כיום במזרח סוריה.

כמו כן לא ידוע מה גורל כוחות הפרוקסי האירנים השוהים כיום בדרום סוריה אך סביר והם יסולקו מהאזור למרות מחאות נמרצות מצד אירן שתראה איך השקעותיה באזור עולים בעשן המעצמות.

 

 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.