ארה"ב משרטטת קווים אדומים במזרח סוריה באש ומנטרלת המעבר היבשתי האירני

לפני כמה ימים דיווחנו כי סגן מפקד כוחות הקואליציה אמר בכנס סגור כי ארה"ב לא תרשה לצבא סוריה ובעלי בריתה לחצות את נהר הפרת לכיוון מזרח . 

"ארה"ב לא תרשה לצבא סוריה ובעלי בריתו לחצות את נהר הפרת מזרחה".

בכירים בצבא סוריה שקלטו את המסר נתנו לכולם להבין כי הדברים לא נוגעים בהם כלל וכלל וכי סוריה היא ארצם והם היחידים הקובעים מי רשאי לדרוך על אדמתה ומי לא!

ואכן שיירות צבאיות רבות של צבא סוריה הנוהרות מזרחה לכיוון נהר פרת כללו בתוכן סירות להעברת כוחות את הנהר לאחר שהגשרים נהרסו.

אך בעוד צבא סוריה מקיז דם חייליו בהבקעת דרכו מזרחה דרך מערכי דאעש ,הכוחות הכורדים המגיעים ממזרח,בגיבוי ארה"ב עושים את דרכם,אף הם, במהירות לכיוון דיר א-זור תוך שכוחות דאעש מפנים להם את הדרך ונסוגים לכיוון דרום מערב.

כרגע הכוחות הכורדים נמצאים כבר באזור התעשייה של דיר א-זור ואילו חיילי סוריה נלחמים עוד בגדה המערבית שלה.

20170911_2_25676697_25758165_Web (1)

היום,ככל הנראה,ניסו כוחות קטנים של צבא סוריה לחצות את נהר הפרת,כדי לקבוע עובדות בשטח,אך למרבה הפתעתם הם הותקפו על ידי מטוסי קרב של הקואליציה שלא אפשרה להם להתקדם  ואף גרמה להם עשרות נפגעים.

التحالف الدولي يقصف قوات النظام السوري في “دير الزور”

שעות קודם לכן הוקפה שיירה אחרת של צבא סוריה ליד שדה הנפט תאייאם אף היא על ידי מטוסי הקואליציה.

במשך היום בצעו מטוסי קרב רוסים גיחות הפצצה באזור אך נמנעו מלהתערב בתקיפת מטוסי הקואליציה.

למרות שאין הסכם רשמי כתוב בין ארה"ב לרוסיה לגבי חלוקת השטח ממזרח לנהר הפרת נראה כי התייצבות הכוחות הכורדים ממזרח לנהר והכוחות הסורים ממערב לנהר חלקה למעשה חבל ארץ זה בין 2 הצדדים . 

הכוחות הסורים ובעלי בריתם אמנם מצהירים הצהרות לוחמניות ושהם לא מתכוננים לוותר על מימוש זכותם על אדמת סוריה אך בפועל הם נמצאים בהמתנה לראות איך יתפתח המצב . הכורדים מצידם נעים במהירות ,בסיוע אמריקאי ישיר על הקרקע כדי לייצב קו מול הסורים על גדות הנהר פרת.

אפשר והגנרל סולימני,מפקד החזית,ינסה לבחון את נחישות האמריקאים וישלח שוב כוחות לנסות ולחצות את נהר הפרת ולהתעמת עם הכורדים מתוך הערכה שאם תתפתח לחימה קשה בגזרה האמריקאים פשוט ייסוגו לאחור וינטשו את בעלי בריתם הכורדים.

ISIS Launches Counter-Attack In Attempt To Push US-backed Forces From Deir Ezzor City (Map)

התייצבות הכוחות במערך הנוכחי מהווה למעשה ניצחון אמריקאי על הניסיון האירני להקים גשר יבשתי מטהרן ללבנון דרך אדמת סוריה . השליטה על האזור שממזרח לנהר פרת חוסם את מעבר אלקיאם ,הנמצא דרומית לעיר אלבוכמל שהכורדים פועלים כרגע לכבשו.

סיכול הגשר היבשתי הנו למעשה הכשלת השגת המטרה האסטרטגית האירנית הראשונה בעלה בכל מעורבותה בסכסוך בסוריה וזה יהיה מכה קשה למשטר ולמנהיגיו.

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.