הקצין הדרוזי הבכיר בצבא סוריה פותח חזית נגד הסונים הסורים!

האמת , הקצין הדרוזי הבכיר ביותר בצבא סוריה , תת אלוף עיצאם זוהיר א-דין, והמיועד לקידום לדרגת אלוף , הפתיע אותי מאוד בהתבטאות שאיני יכול להגדירה אלא כ-"אומללה" ביותר.

בסוריה היו לפני המרד 24 מיליון תושבים וביניהם 18 מיליון ממוצא סוני , 4 מיליון ממוצא עלאווי, כמיליון ממוצא דרוזי .

העדה הדרוזית נשארה ,בעצם ימי המרד ,נאמנה בעיקר לעצמה ,וסרבה לשלוח את בניה להלחם בשורות צבא סוריה למרות הצורך הגדול בהם לאחר שכל החיילים הסונים ערקו ממנו.

רובו המכריע של בעלי גיל גיוס לא הופיעו והתגייסו.

הדבר לא מנה מקצינים בכירים ממוצא דרוזי להמשיך לשרת בצבא סוריה ואף חיילים דרוזים רבים, שכן המשיכו לשרת בצבא סוריה אף נפלו בקרבות בצפון המדינה.זכור טייס דרוזי בכיר,אף הוא בדרגת תת אלוף שמטוסו נפל בעת הפצצות על מטרות אזרחיות בסוריה והוא נהרג.

העדה הדרוזית שחוותה כמעט שואה במחוז סוידאא' , המרכז הדרוזי הגדול בסוריה, לאחר שכוחות דאעש התקרבו אליהם ממזרח ולא היה מי שיעצור אותם.

הדרוזים הקימו בסיוע רוסי מיליציות חמושות וקבלו מצבא סוריה,בהוראה רוסית ישירה, נשק ואימונים והם הצליחו להדוף את דאעש.

תת אלוף עיצאם זוהיר א-דין ,שישב בתחילת המרד בבית ולא נקרא לשרות,עקב סירוב העדה כולה להשתתף במאמץ הסורי נגד הרוב הסוני , והיה בעבר מפקד חטיבת קומנדו (פוג') בדיויזיה 4 שריון של מאהר אסד , והנחשב גם מאוד מקורב למשפחת אסד כולה , נקרא בסופו של יום לעמוד בראש המיליציות הבטחוניות שעזרו בהגנת הכיס הנצור של צבא סוריה בדיר א-זור.

ואכן הבכיר הדרוזי נלחם באומץ ושרד. היום הוא קוטף את פרות התהילה ומחכה כבר לקבל את דרגות האלוף שהובטחו לו.

אלא שהיום , הוא החליק בלשונו. החלקה לא רק שלא אופיינית, אלא היא יכולה לגרום לעדה הדרוזית בעיות רבות בעתיד.

בראיון טלויזיוני,אחרי שחרור דיר א-זור אמר הבכיר:" "من هرب وفر من سوريا إلى بلد آخر، أرجوك لا تعود لأنه إذا الدولة سامحتك نحن عهدا لن ننسى ولن نسامح، نصيحة من هالدقن لحدا يرجع منكم". – מי שברח ונמלט מסוריה למדינה אחרת,אני מבקש ממנו שלא יחזור אלא רק אם המדינה תרשה לך .אנחנו לא נשכח ולא נסלח ".

באיום ישיר זה , פותח הדרוזי הבכיר חזית בין עדתו בעלת המיעוט הזניח בסוריה ובין הרוב המכריע של העם הסורי שמיליונים ממנו נסו על נפשם מפני אכזריות המשטר ושלוחיו.

צבא סוריה החופשי נמנע תמיד מלפגוע בבני העדה הדרוזית אפילו כשבניה נלחמו נגדו במסגרת צבא סוריה הסדיר.

אולי רצה הבכיר הדרוזי לשאת חן בעיני המשטר, ואולי הוא אף נצטווה לעשות זאת,כחלק ממבחן הנאמנות שלו למשטר לקראת קבלת דרגת האלוף , אך התוצאות של דברים אלו מעמידה בסכנת קיום את כל המיעוט הדרוזי בסוריה.

יגיע יום ועיני העולם יהיו נשואות למקום אחר והסונים ,הדבקים באמרה הבדואית :"אם נקמת אחרי 40 שנה-הקדמת!" יפרעו מהעדה הזאת ומבכיריו.

אגב, אחיו של הבכיר הדרוזי , אף הוא בכיר בצבא – אוסמה זוהיר א-דין שהיה בעבר ראש אגף במודיעין הסורי משמש כיום כמפקד גזרת אלחאדר הצמודה לגדר הגבול עם ישראל והוא ידוע בשנאתו הפתלוגית לישראל. הוא התבטא לא פעם בארסיות נגדה . 

 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.