מהלך לעומתי נחרץ של סולימני מול האמריקאים במעבר אלתנף הסורי.

לפני יומיים החלו להגיע דיווחים על אירוע קשה באזור מעבר הגבול העירקי-סורי – אלתנף .

על פי הדיווחים כוחות מיליציה עירקיות הותקפו , יש הטוענים על ידי האמריקאים ואילו דאעש טוען כי יד כוחותיו במעל, ונגרמו להם אבדות כבדות של יותר מ-40 לוחמים. כמו כן הושמדו להם כלי רכב רבים.

רקטות אמריקאיות מדוייקות שנורו מסוריה פגעו קשות בכוחות מיליציה עירקית

האירוע היה כה קשה ומהדהד מבחינת פגיעה במורל לוחמי המיליציות עד שהפיקוד האירני העליון החליט להתערב מידית ושלח לאזור את מפקד כוח אלקודס- הגנרל קאסם סולימני שהגיע לאזור העירקי של המעבר (מעבר אלואליד),בפעם השניה בחודש האחרון, יחד עם קבוצת קצינים אירנים בכירים אחרים ממשמרות המהפכה על מנת לראות אישית מה קרה ולמצוא פתרון מידי למצב.

ואכן הפתרון היה מהיר כיאה לפקוד השומר על "הדופק" של כוחותיו.

קציני צבא עירקים מסרו היום,יום חמישי, כי מאות לוחמים של מיליציות "אלחשד אלשעבי" העירקיות  הגיעו עם שחר של יום רביעי אל אזור הגבול העירקי-סורי באזור אלתנף-אלואליד. העברת הכוח נעשתה גם היא במחשבה תחילה. הם לא נעו בצירי התנועה המרכזיים באזורי אלפלוג'ה ורמאדי ,  הנתונים לפיקוח של דאעש, אלא נעו בדרך לא סלולה דרך האזור המדברי של כרבלאא, והתייצבו על גבול סוריה.

הכוחות הביאו איתם גם נשק כבד ובינוני והם חברו לאותן כוחות שהותקפו אך לפני מספר ימים .

התגבור המידי המסיבי הביא להרמת מורל הכוחות העירקים הנאמנים לאירן והפרוסים באזור הגבול מול הכוחות האמריקאים.

גורם במיליציות העירקיות הדגיש כי המאבק באזור זה אינו בין העירקים לדאעש אל בין המיליציות העירקיות – אלחשד א שעבי – והאמריקאים וכי מטוסים אמריקאים הם אלו שתקפו אותם כאן באזור ,יותר מפעם . בכיר במיליציות אמר כי המערכה על מעבר אלתנף אינה פחותה בחשיבותה מכל מערכה אחרת ברחבי עירק וכי האמריקאים אמנם לא רוצים אותנו כאן אך אנחנו נהיה פה כל עוד לא נסיים את משימתנו.

הערות בשולי הידיעה:

*- נראה כי הפיקוד האירני העליון לא נרתע מלאתגר את הכוחות האמריקאים . ברור להם שאמצעי המודיעין האמריקאים הבחינו בכוחות התגבור העירקים העושים את דרכם לאזור,והבינו את הכוונה האירנית העומדת ביסוד מהלך זה , אך גם מחיר השמדת כוח זה, כבר נלקח בחשבון,מה שלא קרה,הכל על מנת להשלים מהלך את חיבור מחדש של הגשר היבשתי בין טהרן לביירות והגולן שנקטע עם השתלטות האמריקאי על קטע גבול זה.

*- אני לא מוציא מכלל אפשרות שכל מהלך הזרמת הכוחות העירקים למעבר אלתנף אינו אלא חלק ממהלך הטעייה גדול, לטובת מהלך אחר, של תפיסת מעבר הגבול העירקי-סורי, מעבר הברך, באזור העיר אלבוכמאל הנמצאת צפונית לאלתנף ,כפי שכתבנו בהערכה הבאה:

המטרה האסטרטגית העליונה הנוכחית של האירנים בסוריה.פרטים והערכות.

*- הקצאת עוד ועוד כוחות ואמצעים על ידי הגנרל סולימני, הן מהצד הסורי והן מהצד העירקי,מעיד על החשיבות האסטרטגית העליונה שהנהגת אירן מייחסת להפעלת הגשר היבשתי לכל אורך הסהר השיעי הנמתח מאירן,דרך עירק וסוריה,ועד לבנון.

*- גם סולימני משקיע את כל כוחו ויכולותיו במשימה זאת כי הוא יודע שהישרדותו תלויה בהצלחתה. אם בסופו של יום , כאשר תוכרז הפסקת אש כוללת בסוריה,באכיפה רוסית,הגשר לא יקרום עור וגידים ויתפקד כראוי,הנהגת אירן תראה בגנרל סולימני אחראי אישית לכישלון ותפרע ממנו.

ככל כך הרבה אויבים בנפש שלו, הנמצאים בפיקוד העליון האירני והמחכים לנפילתו, שאין מצב שלא יגבו ממנו את ליטרת הדם הראויה על כשלונו המהדהד ובזבוז מיליארדי דולרים שהלכו לטמיון במהלכי המלחמה של השנים האחרונות .

סולימני יהפוך באחת ל- "בן מוות" בעיני ההנהגה והצבא.

*- בתקופה האחרונה נפוצו ידיעות כי האמריקאים,בעצה אחת עם הרוסים,יוותרו על נוכחותם באזור אלתנף ויוציאו משם את כוחותיהם , תמורת השתלטות רוסית על האזור ואי מתן מעבר לאירנים , אך ככל הנראה מדובר בהפצת ידיעות סרק שאין להם כל ביסוס במציאות.

*- כצעד זהירות, מחשש לפעילות צבאית עירקית-אירנית מכיוון שטח עירק לעבא מעבר אלתנף , קרבו האמריקאים כוחות קומנדו גדולים לאזור העיר אלרוטבה העירקית הנמצאת יותר מ-100 ק"מ מזרחית למעבר אלתנף והם עומדים היכון לכל קריאת עזרה שתבוא.כך שגם האמריקאים מוכנים לכל אתגר.

*- סולימני יעשה טעות גדולה אם ינסה לבחון את הנחישות האמריקאית באזור. זה גם יכול לעלות לו בפגיעה אישית בו והוא יודע זאת וכרגע הוא הולך אך ורק על הסף . בשום נקודת זמן הוא לא חצה את קווי ההסכמות שבשתיקה עם האמריקאים. גם הוא יודע למי הכוח והעדיפות הצבאית.

 

 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.