המטרה האסטרטגית העליונה הנוכחית של האירנים בסוריה.פרטים והערכות.

כשראו באירן איך האמריקאים הולכים וסוגרים על הגשר היבשתי שהקימו מטהרן לביירות דרך עירק וסוריה על ידי השתלטות על כל אזורי גבול עירק-סוריה,הוחלט להטיל למערכה את כל הכוחות הפנויים על מנת לסכל כוונה זאת.

הגנרל סולימני שלקח את הפיקוד על מבצע זה ,שלח כוחות מיותר מ-4 כיוונים לעבר הגבול כשהמטרה היא להשתלט במהירות האפשרית על מקסימום שטח ולמנוע התקדמות כוחות ארה"ב באזור.

אחד הכוחות שנשלחו היו מכיוון אזור מחוז סוידאא שבדרום מזרח סוריה.

כוח משימה רב זרועי שהורכב מכוחות דיויזיה 1 שריון של צבא סוריה,כוחות קומנדו מפוג' 800 של דיוויזית משמר הרפובליקה ,  לוחמי חיזבאללה ולוחמי המיליציות השיעיות האירניות המסייעות לצבא סוריה בלחימה , יצאו על ציר התקדמות הסמוך לגבול ירדן לכיוון מעבר אלתנף על מנת לסגור על הכוחות האמריקאים והמיליציות הסוריות הנאמנות להם , ולא לאפשר להם התקדמות .בראש הכוח הועמד מפקד דיויזיה 1 שריון קצין בדרגת אלוף.

הכוח החל להתקדם מזרחה אך מהר מאוד החלו להגיע דיווחים ברשתות החברתיות על עוד ועוד יחידות הנוטשות את כוח משימה זה ויוצאות צפונה. לא ידועה סיבת גריעת הכוחות מכוח משימה זאת אך ככל שעבר הזמן הישגיהם הקרקעיים של לוחמי כוח משימה זה הלכו פחתו . 

הם גם "חטפו" ירי רקטות אינטנסיבי מצד המיליציות הסוריות באזור אלתנף ממשגרים שארה"ב ספקה להם ,מה שהסב להם אבדות ונזקים רבים.

לפני יותר משבוע הגיעו דיווחים כי כל כוחות פוג' הקומנדו 800 עזבו כוח משימה זה ויצאו לכיוון דיר א-זור.

היום כבר מתקבלים דיווחים כי כל כוחות דיויזיה 1 , המהווים את השלד הקרבי של כוח משימה זה, נצטוו לצאת מיד לכיוון המדבר הסורי באזור תדמור- דיר א-זור . גריעת כוחות שכזאת יש לה רק משמעות אחת – כוח המשימה הדרומי ביותר, של הגנרל סולימני ,מפסיק לתפקד ככוח קרבי והופך לעוד כוח מקומי שקשה להתחשב בו וגם אפשר להתעלם ממנו. 

האם נטרול כוח משימה זה נעשה בהסכמה אחת בין ארה"ב ורוסיה ותביא למעשה להפסקת נוכחות כוחות צבא סוריה וכוחות שיעים זרים על גבולה הצפוני מזרחי של ירדן ? האם המשימה המרכזית של הטלת מצור אירני על כוחות ארה"ב באזור אלתנף למעשה נוטרלה או הופסקה על ידי הרוסים ? 

הרבה שאלות – ואמצעי התקשורת הגלויים לא יודעים לתת תשובות.

הערכתי היא כי הגנרל סולימני קבע עדיפות עליונה חדשה ובעלת חשיבות קריטית לכל רעיון הסהר השיעי המשתרע מטהרן ועד ביירות והגולן.

כל הכוחות נעים כרגע לכיוון דיר א-זור על מנת לשחרר אותה ממצור של שנים ומיד אחר כך ינועו כל הכוחות לכיוון אלבוכמאל כדי להשתלט על מעבר הגבול הפוטנציאלי היחידי היכול להבטיח רציפות יבשתית בין אירן ללבנון ולגולן הסורי,דבר שגם ארה"ב וגם רוסיה מתנגדות לו . 

המעבר כרגע בשליטת דאעש אך הכוחות הכורדים הם הקרובים ביותר לאזור זה וגם הם עושים מאמץ צבאי גדול על מנת לתפוס אותו.

תרשמו לפניכם לעקוב אחרי "מעבר הברך"  שליד העיירה אלקאין , שאירן משקיעה כרגע את כולה על מנת להשתלט עליה.

כישלון אירני להבטיח רציפות קרקעית אחת מטהרן לביירות יטיל בספק את פרויקט הסהר השיעי אותה היא בונה כבר שנים.

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.