כוחות החיזבאלה והאירנים נפרסים מחדש בדרום סוריה.פרטים והערכות.

עוד ועוד פרטים מתגלים, בימים האחרונים, על הסדר גדול בכל דרום סוריה העומד לשנות את פני האזור.

וכבר פרסמנו על כך מספר כתבות.ככל שעוברים הימים עוד ועוד פרטים עולים וצפים . אמנם המקורות הם אלמוניים אך אט אט הולכת ומצטיירת תמונת המצב לאשורה.

הפסקת אש בדרום סוריה – מודל מבחן לסוריה שלאחר אסד.מגמות והערכות.

 

מקור צבאי סורי גילה לרשת אוריינט-ניוז ,ביום רביעי שעבר, כי המיליציות הנאמנות לאירן והלוחמות בדרום סוריה מתפרסות מחדש בכל אזור חוראן וזאת על פי ההסכם המשולש בין המעצמות-סוריה וארה"ב וירדן ,  שהוסכם אך כמה ימים קודם, שקבעו היכן יתפרסו כל הכוחות הצבאיים הפועלים במחוזות דרעא וקונייטרה.

המקור הדגיש כי אירן הורתה למיליציות השיעיות הלוחמות באזור דרעא,כמו מיליציית אלנוג'באא העירקית,  וכן לכוחות החיזבאללה ,לסגת מאזורים שבהם הם מתרכזים כמו  מחנה הפליטים דרעא שממזרח לעיר ומפקדת מודיעין חיל האוויר שבאזור וכן משכונת סג'נה שבעיר דרעא הסמוכה לגבול הירדני.

הכוחות האירנים שנסוגו הם אותן כוחות שאירן הזעיקה לאזור לאחרונה לסייע בלחימה לצבא סוריה עקב הכשלונות הצורבים שלהם בקרבות באזור שכונת מנשייה שבדרעא.

המקור ציין כי המיליציות האירניות נסוגו מאזור דרעא בחסות החשיכה והתייצבו במחנות הצבאיים בעיירה עתמאן הנמצאת כ-5 ק"מ מדרעא. כוחות אחרים , קטנים יותר נסוגו אף צפונה משם לעבר העיר צנאמין – מקום מושבה של דיויזיה 9 שריון ולעבר העיירה איזרע – מקום מושבם של דיויזיה 5 חי"ר ממוכן של צבא סוריה וכן המפקדות האירניות האזוריות.

המקור הצבאי הסורי מדגיש כי כוחות רבים של צבא סוריה, וביניהם כוחות של דיויזיה 4 שריון בפיקודו של מאהר אסד, אח הנשיא , עדיין נמצאות בעמדותיהן באזור מחנה הפליטים ושכונות מנשייה וסג'נה שבעיר דרעא.

המקור גם מאשר כי המיליציות השיעיות שפונו מדרעא הועברו למזרח מחוז סוידאא שם פועל כוח משימה חדש בפיקודו של מפקד דיוויזיה 1 שריון ומשימתו דחיקת כוחות דאעש מכל האזור שלאורך גבול ירדן בואכה מפגש הגבולות עם עירק.

למי שמסתכל במפה מבין גם שתפקידו של כוח זה הוא לנסות ולנתק את כוחות ארה"ב והמורדים הפועלים מאזור אלתנף מקווי האספקה שלהם עם צפון ירדן . מהלך זה זוהה והאמריקאים כבר מכינים חסימות ו-"תשובות קרקעיות" שיחסמו את התקדמות כוח המשימה הסורי-אירני הפועל תחת מצבא הנושא את שם הקוד "השחר הגדול" ושהחל אך לפני כמה ימים.

מקור פוליטי סורי גילה לרשת הטלוויזיה הסורית- אוריינט ניוז , כי ההסכם המשולש כולל בשלב הבא נסיגת כל כוחות אסד אל בסיסיהם מלפני שנת 2011 וזאת רק בשטחים שנמצאים כרגע בשליטתם כלומר כל הכוחות הסורים ובעלי בריתם הפרושים כרגע במבנים ובמפקדות צבאיות ובנייני ממשל ואצטדיונים וכדומיהם יחזרו למחנות צבא שלהם באזור מחוז דרעא ומחוז ריף דמשק.

המקורות מדגישים את אחת הנקודות החשובות ביותר בהסכם המשולש על פיהן הוסכם כי כל המיליציות האירניות הפועלות בדרום סוריה חייבות לסגת למרחק של לא פחות מ-40 ק"מ מגבול ירדן .

הסכם הפסקת האש בדרום סוריה שהחל עוד בחודש שעבר כולל את מחוזות דרעא,קונייטרא וסוידאא' , וההסכם על הערכות הכוחות האירנים מחדש בכל דרום סוריה בא בעקבות מפגש הפסגה בהמבורג בין הנשיא פוטין ונשיא טראמפ שנערך בשולי פסגת מדינות ה-20.

כמו כן הוחלט כי כוחות משטרה רוסיים יתפרסו בדרום סוריה ,בתאום עם כוחות ירדנים ואמריקאים, כדי לשמור על הפסקת האש .

סוכנות AP טוענת מפי מקור ירדני בכיר כי "משתתפי הפסגה המשולשת והכוחות האזוריים לא ישלימו עם הקמת גשר יבשתי מטהרן לביירות כפי שאירנים מנסים לקבוע כעובדה . הסהר השיעי מפר את מאזן הכוחות האזורי ונחשב קו אדום בוהק לכל המדינות באזור".

פקיד בכיר מאוד במחלקת המדינה האמריקאית אמר כי הסכם הפסקת האש בדרום סוריה הוא רק צעד ראשון לקראת הסדר גדול להפסקת אש בכל רחבי סוריה.

המדינות המעורבות בהשגת הסכם הפסקת האש בדרום סוריה עדיין לא פרסמו מפה רשמית של האזורים הכלולים בהסכם זה אך מחוזות דרעא וקונייטרה נמצאות כרגע במצב של שקט יחסי . אמנם היו 26 הפרות של הפסקת האש באזורים אלו שכללו ירי מקלעים ומרגמות ורק"ק אך באופן כללי נשמרת הפסקת האש כראוי.

 

הערות בשולי הכתבה:

*- אם אכן נכונות הידיעות על סילוק הכוחות האירנים והחיזבאללה מאזורי הגבול עם ירדן סביר שהם יסולקו גם מאזורי הגבול עם הגולן הישראלי .

*- לאור הסכמים אלו סביר שנראה מאמץ צבאי אירני גדול לתפוס כמה יותר שטח הגובל עם האזורים שבשליטת המורדים כדי לקבוע עובדות בתהליך קביעת גבולותיה העתידיים של סוריה תחת משטר אסד ובהמשך תחת משטר אחר ככל שיקבע.

*- ככל הנראה נראה גם ניסיון צבאי סורי להגביר ולהגדיל את אחיזתו מול הגולן הישראלי ,במחוז קונייטרה, תוך ניסיון להגיע לגדר הגבול עם ישראל , מה שאין להם כרגע כל אחיזה בקרבתה.

*- לא ברור מה יהיה גורלן של מיליציות סוריות "עממיות" כדוגמת פוג' הגולן ,המבוססות על כוח לחימה מקומי אך נמצאים בשליטת אירנית מוחלטת , אך סביר שמרחב פעילותן יוגבל עד למינימום גם אם לא יסולקו ויעקרו לחלוטין מאדמות האזור.

 

 

 

 

שתפו את הכתבה:הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.