הפסקת אש בדרום סוריה – מודל מבחן לסוריה שלאחר אסד.מגמות והערכות.

האם הסכם הפסקת האש בדרום סוריה יכול להוביל תכנית שאפתנית להפסקת שפיכות הדמים והתחלה של תהליך בניית בטחון התושבים  ושיקום הבתים באזור שיכול להגיע עד שערי דמשק וגבול סוריה-עירק?

מקורות המקורבים לגורמים שהיו מעורבים בהחלטה האזורית והבין לאומית  (להפסקת אש בדרום סוריה) טוענים כי יש כאן הזדמנות אמתית להפוך את הסכם הפסקת האש בדרום סוריה לסוג של מודל חדש בסוריה החדשה ,סוריה שלאחר תקופתו של אסד.

הזדמנות שאסור לבזבז אותה וצריך להירתם להצלחתה בכל ההתלהבות.

לדברי מקור סורי בכיר ,המקורב לדיונים הבין לאומיים באשר לעתיד הסכם הפסקת האש בדרום סוריה ,הדברים החלו לקבל תאוצה משמעותית , שיחלו בטיהור האזור הדרומי מכוחות דאעש ואלקעידה ,ואיחוד הצדדים הסורים המעורבים במלחמת האזרחים לשיתוף פעולה מרבי שיבטיח לכולם בטחון וסיום הכאוס והתחלת מלאכת השיקום . צעדים שיאפשרו  יצירת תנאים להשבת מאות אלפי הפליטים הסורים הנמצאים במדינות השכנות לביתם בדרום סוריה.

הסכם הפסקת האש הרוסי-אמריקאי יהווה בסיס לאבטחת שמי האזור באופן קבוע,שישתתפו בו ירדן וישראל .

כמו כן ירדן וישראל ישתתפו בשיקום והגנה על הכוחות הסורים, המבוססים על תושבי האזור בלבד, מבלי שיהיה צורך של כניסת כוחות זרים כלשהם לשטח זה. 

האזור בו מדובר בהסכם זה ,שיהיה מאובטח על ידי תושבי האזור ובשלטונם העצמי , יתפרש מהגבול הבין לאומי הסורי-ישראל ומחוז קונייטרה עד גבול עירק-סוריה ,אזור מעבר אלתנף במזרח , ובעומק של 60-70 ק"מ.

פתרון זה אינו מביא לחלוקת סוריה,בכל דרך , אלא הוא  ניסוי בתנאי מעבדה רציניים ,שתורחב,עם תמיכה בין לאומית ובשתתפות של מדינות האזור ומהעולם כולו , שאם הוא יצליח , יבטיחו כי לישראל אכן כוונות טובות לקיום יחסי שכנות אמיתיים עם שכנותיה בכלל ועם סוריה בפרט.

הערות בשולי הידיעה:

*- כדי להבהיר מהו בדיוק תא השטח המדובר ב-"ניסוי מעבדה" שכזה" הרי שמדובר בכל השטח הצמוד לגבול ירדן עם דרום סוריה

*- מעניין לשמוע רעיונות שמאחורי הקלעים במו"מ בין המעצמות בירדן בו נקבעים גורלות באזורנו. הרעיונות של ממשל עצמי בדרום סוריה ,לפחות לפרק זמן מעבר עד שכל מעשי האלימות בסוריה ישככו ויאפשרו תחילת תהליך שיקום וגישור על פערי הציפיות של העדות השונות בסוריה.

*- רתימת המדינות השכנות, שדואגות,גם הן,מאחורי הקלעים להציג את מיטב האינטרסים הקריטיים שלהם ולהבטיח שהם לא יפגעו או שיפגעו במינימום , היא אפשרות שכבר לא מעט זמן מסתובבת בחלל האזור וכתבה שכזאת היא רק ביטוי אחד לה.

*- הציטוטים בכתבה המובאים מפי גורמים לא מזוהים, אך כאלו הטוענים שהם במרכז העניינים , לא ניתנים להערכה בגלל אי אפשרות לזהות את אמינות המקורות אך הם בהחלט מייצגים הלכי רוח בקרב הנהגת האופוזיציה ומדינות מערביות מרכזיות  שגם רוסיה ,בתנאים כאלו או אחרים יכולה להירתם ליישומה ולהטיל את כל כובד משקלה להצלחתה אפילו במחיר "גרוש" האירנים והחיזבאללה וכל המיליציות הקשורות , מסוריה.

*- האירנים מצידם, המודעים להלכי הרוחות האלו כבר עושים כמיטב יכולתם לסכל כוונה זאת . הסיכול שלהם מתבטא בפעילויות בשטח שלא עולות בקנה אחד עם האינטרסים של ישראל וירדן ואלו פועלות לסיכול צעדיהם.

*- מעניין לבחון איך תכנית שכזאת משפיעה על המיעוט הדרוזי במחוז סוידאא' שהרי על פי התוואי שלה – האוטונומיה הדרוזית בדרום סוריה קרובה מתמיד.

*- עמדת משטר אסד,למרות שעל פניו תביע התנגדות נחרצת לתכנית, הרי שבחינה לעומק תגלה אפשרות להתנער מנוכחותם  המכבידה של אירן והחיזבאללה ,שהמעצמות ידאגו לסילוקם מאדמת סוריה, תוך העדפת העתיד של סוריה השלמה למרות שכרגע היא מתנהלת עצמאית במחוזותיה.

*- הקמת חפ"ק רוסי לשליטה על כל דרום סוריה,צפונית לצנאמין , מראה כי הרוסים נערכים לפתרון "מיוחד" לכל דרום סוריה,מה שיאפשר להם מוטת שליטה יעילה.

*– אפשר ונסיגת כוחות חיזבאללה ואירנים לצד כוחות צבא סוריה מאזור דרעא שבדרום סוריה,כפי שדיווחנו, הוא כבר צעד ראשון בכיוון . 

*- משיחות עם גורמי אופוזיציה סורית המעורים בנושא עולה כי זה מתווה המקובל עליהם לא מהיום והם שואפים להשתית עליו את הפתרון בדרום סוריה ותקראו לזה זמני ל-6 שנים , זה מקובל גם . 

 

 

 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.