צבא עירק השתלט על 2 מעברי גבול בדרום סוריה וחוסר המעש האמריקאי.

נראה כי הפיקוד המשותף לכוחות עירק -סוריה שהקים הגנרל סולימני באזור הסכסוך עם ארה"ב ,ליד מעבר אלתנף בדרום מזרח סוריה, נושאים פרות והאופציות האמריקאיות הולכות ומצטמצמות.

לאחר שכוח התערבות מהיר הוטל ממערב סוריה לעבר גבול עירק והצליח לתפוס גזרה נרחבת מצפון לנוכחות הצבאית האמריקאית באזור מעבר אלתנף , למעשה נותקה ,כרגע,הדרך צפונה לכיוון דיר א-זור.

בינתיים שומר הגנרל סולימני על מרחק בטוח מהכוחות האמריקאים אך במהלך נוסף הוא צמצם עוד יותר את האופציות האמריקאיות.

הוא שלח את כוחות משמר הגבול העירקי ומיליציות שיעיות נוספות לכבוש מידי דאעש את כל השטח שממזרח למעבר אלתנף ובכך לתחם את האמרקאים לאזור השמדה קטן.

הכוחות העירקים הצליחו במהלך הימים האחרונים לכבוש גזרה נרחבת מהשטח הגובל עם גבול סוריה ולמעשה כרגע כל השטח בין מעבר אלתנף ,הנקרא גם מעבר אלואליד , ובין מעבר טראיביל ,הנמצא צפונית לו , נמצא בשליטתם.

בכך למעשה מתאפשרת הפעלתה מחדש של הגשר היבשתי האירני המאפשר להם לנוע מאירן ועד גבול הגולן ולשנע מערכות נשק כבדות שלא היה אפשר להם לעשות קודם.

 על פי ידיעות מארה"ב ,גנרלים ,הנחשבים ניצים, דוחקים במזכיר ההגנה-הגנרל מאטיס,להתחיל לפגוע בכוחות שהפרו את ההוראות האמריקאיות לא לפעול באזור הנחשב "נטול קונפליקטים", וכן במקביל לפגוע באינטרסים אירנים באזור עקב היותה המפעילה של כל המיליציות הסורוות.

כרגע, על פי מספר מקורות יודעי דבר, הגנרל מאטיס מסרב להביא את המצב לידי התנגשות צבאית ישירה עם אירן ,ומסרב לאשר תגובה אמריקאית נרחבת.

אפשר כי "חוסר המעש" האמריקאי נובע משיקולים אזוריים אחרים הנובעים מראית תמונה אזורית רחבה, וכי רק מאוחר יותר הוא יפנה לטפל בבעיה זאת ,או שפניו להכיל את המצב הנוכחי, מה שמאוד לא מתאים לדרך פעולתו ודעותיו בעבר.

בכל מקרה כל התנועות המדווחות במקורות הגלויים מצביעים על כיוון אחד: הגנרל סולימני הולך להקיף את אזור מעבר אלתנף מכל צדדיו כשמטרתו לנתק אזור זה מגבול ירדן ולהטיל מצור מלא על האמריקאים.

האם האמריקאים יאפשרו לו להשלים מהלך זה ? האם האמריקאים מעריכים כי סולימני ימנע מעימות ישיר של כוחותיו עם הכוחות האמריקאים באזור ? 

מי שמטיל ספק באגרסיביות האירנית סופו שיתקל בחומת אש של כוחות שמבחינת האירנים הם רק "בשר תותחים", לקביעת גבולות גזרה באזור, בינם ובין האמריקאים.

 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.