הסימפוניה ערבה לאוזן וצלילים צורמים לה-האזהרות הסמויות של עמוס גלעד.

 

כדאי לשים לב לדברים שהאלוף עמוס גלעד "משחרר" מאז עזב את משרד הביטחון . הוא אמנם מנגן גם את המנגינה שמנהיגי ישראל רוצים לשמוע אך מדיי פעם הוא מכניס ל-"פרטיטורה" גם איזה צליל של  " דיסונאונס" שרק חדי אוזן שומעים ומבינים כי מישהו בתזמורת עשה שגיאה.
נכון, כל היצירה מקסימה ומפיקה צלילים ערבים לאוזן וברוב המקרים קהל המאזינים נהנה לשמוע, אך שווה לדעת כי צלילי הדיסונאנס הם בכוונת מכוון של כותב היצירה המוזיקלית  עצמה.
במקרה שלנו הקומפוזיטור הוא לא אחר מאשר עמוס גלעד שאפשר בהחלט להגיד עליו שהוא היה עד לאחרונה האיש המעודכן ביותר במערכת הביטחונית,הן בפן המדיני והן בפן הצבאי, וזה שאמור לעדכן את ראשי המדינה בכל הנעשה בממלכתם .
לא ברור לי על איזה רקע עזב עמוס גלעד את מערכת הביטחון , האם זה כי "סר חינו בעיני המלך" או שמא פשוט נמאס לו "לדבר לקיר" או מכל סיבה שלא תהיה .

הוא כרגע משוחרר יותר להדגיש את מה שמטריד אותו גם אם זה נעשה בתוך ים צלילים ערבים לאוזן . סוף סוף אף בן אדם לא יורק לבאר ממנו שתה כל ימיו והוא גם אמור לשתות עד סוף ימיו,שיאריך חיים.
שווה לשים לב ל-2 נקודות מעניינות שאליהן שמו לב בתקשורת הערבית.
הנקודה הראשונה – האלוף גלעד ציין בכנס לטרון כי המצב הגיאו-אסטרטגי של ישראל מצוין כפי שלא היה מעולם .אויבנו מורתעים ויש שקט בגבולות שעשרות שנים לא היה כדוגמתן. אלא שמתוך ים הצלילים הערבים לאוזן הוא גם העיר כי במקרה של עימות עם החיזבאללה אפשר והם יצליחו לחסום את התחום האווירי של ישראל לכל פעילות אווירית. הוא לא אמר אמנם את זה בפירוש אך הוא התכוון לחסימה הן צבאית והן אזרחית.
בכך אפשר והוא מביע ביקורת מוסוות על עצם הגעת החיזבאללה ליכולות כאלו מבלי שישראל השכילה לשתק יכולות אלו קודם לכך שהצטבר בידיהם עוצמת האש הנוכחית.
האם עמוס גלעד רומז שהוא היה בעד מכת מנע נגד מאגרי הטילים האסטרטגים של החיזבאללה ורק רפיון ידה של הממשלה הביא למחדל הקשה הזה ?

הנקודה השנייה כבר נאמרה עוד הרבה קודם לכן ונראה כי לא נתנו לכך את המשקל המתאים וזה גם לא עורר כל דיון ציבורי במקביל.
עמוס גלעד אמר כי ישראל צריכה להיערך לאפשרות שנשיא מצרים -עבד אל פתח א-סיסי יודח מכיסאו בהפיכה צבאית וגורמים קיצוניים כמו האחים המוסלמים ביחד עם הסלפים ישתלטו מחדש על מצרים ועל צבא מצרים .
לכולם ברורה המשמעות לאור התחמשות ומסע ההצטיידות אדיר הממדים שצבא מצרים עובר בעצם ימים אלו .

אפשר ובכך מעביר עמוס גלעד בקורת חריפה על ממשלת ישראל שהתירה למצרים להכניס כוח על דיוויזיוני לסיני בתואנה של לחימה בטרור שאת תוצאותיה אנחנו רואים כל היום ,כל יום,מאז הגיעו הכוחות הגדולים לסיני.

מצרים אינה מסוגלת, גם בסד"כ הנוכחי לעקור את כוחות הטרור מסיני ואפשר כי היא כלל אינה רוצה בכך . נוח לה שכוחות צבא גדולים שלה בסיני ודאעש בעמדה של להציק גם לישראל בעצימות נמוכה.

נכון,שיודעי דבר ,בעיני עצמם,יטענו שלמצרים את כל האינטרסים בעולם לגרש את דאעש מסיני , אך בפועל, מתוך מבט בשטח עצמו,מבלי להאזין להסברים המלומדים , אנו רואים רפיון ידיים וגרירת רגלים שלא מתאימה לצבא גדול כמו הצבא המצרי.

שלא תבינו לא נכון,אני לא רומז שמכינים לנו "הפתעה" חדשה נוסח יום הכיפורים , אני רק אומר ש-"מחדל החיזבאללה" דומה דמיון מפתיע למחדל ההולך ומתהווה בסיני בגלל הפוטנציאל הנפיץ שלו .

הפיכה צבאית,טבעה שהיא מגיעה בשעה הכי לא נוחה הן לשלטון המודח והן לבעלי בריתם . ובמקרה של ישראל ,השלטון שישתלט על מצרים,יקבל לידיו,מיידית, זרוע צבאית גדולה הנטועה עמוק וקרוב מאוד לגבול ישראל ,שכל הסכם השלום היה אך ורק כדי למנוע אותו .

ומה אז תעשה ישראל ? תתלונן לארה"ב שלא עשתה כלום, אז בששת הימים שבימים אלו מלאו 50 שנה לפריצתה , ולא עשתה כלום במלחמת יום הכיפורים וגם לא תעשה כלום בעתיד . זאת טבען של מעצמות ויש לקחת זאת בחשבון .

ישראל צריכה לחשב בעצמה את מאזן האימה בה היא רוצה לחיות . 

נכון שנהננו משלום עם מצרים יותר מ-40 שנה אך האם זה שווה למצוא אחר כך את המאכלת קרובה מדיי לאב העורקים בצווארה של ישראל ? 

אין בידי פתרונות קסמים וברור לי שממשלת ישראל בוחרת את האינטרס הטוב ביותר לה האפשרי במציאות הנוכחית אך מה שמטריד אותי זה האם עמוס גלעד למעשה רומז לנו שגם בנושא המצרי אנחנו רואים מחדל נוסח החיזבאללה וכי כרגע המצב בלתי הפיך וטובה שעה אחת קודם להתכונן ? 

כל אחד לעצמו שיגבש את דעתו. היא טובה בדיוק כמו שלי . 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.