המרוץ להשתלטות על גבול סוריה-עירק.טקטיקה והערכות.

לפני 3 ימים דיווחתי כי " כוח קומנדו מערבי שחדר לסוריה מתקדם לאורך הגבול עירקי".

כוח קומנדו מערבי שחדר לסוריה מתקדם לאורך הגבול עירקי.פרטים והשלכות.

היום דיווח אתר החדשות א-שרק אלאוסאט כי כוח משימה נוסף המורכב מחיילי קומנדו אמריקאים ובריטים ונורבגים יצא מבסיס האימונים המרכזי באלתנף שבדרום מזרח סוריה, לאורך הגבול העירקי לכיוון עיר המחוז דיר-זור . משימת הכוח למנוע מכוחות צבא סוריה שהוזעקו ממערב המדינה להגיע לגבול עירק ולחבור לכוחות צבא עירק שאף הם הוזעקו ממרכז המדינה וניצטוו להגיע במהירות האפשרית למעבר אלתנף.

הכוח העירקי שקבל את פקודותיו דרך המפקדה המשותפת לכוחות עירק ואירן בפיקודו של האלוף האירני קאסם סולימני , נתבקש הן לחבור לכוח סורי שיגיע ממערב והן למנוע מכל כוח פלישה מערבי שיצא מצפון מזרח ירדן לתפוס את גבול עירק -סוריה משני צדדיו.

גם הפיקוד המשותף לסוריה ואירן שלח לפני כמה ימים, עם תחילת קבלת הידיעות על כוח פלישה גדול המתרכז על גבולה הצפוני של ירדן שבכוונתו להיכנס לשטח סוריה ולהקים אזור בטחוני נקי מצבא סורי-שיעי,2 כוחות משימה המתבססים על חיילי צבא סוריה ולוחמי החיזבאללה.

כוח משימה אחד יצא מאזור תדמור  ונע ממערב ומזרח וכוח שני יצא מאזור מחוז חאלב ונע מצפון לדרום .

לפתע התברר לכולם כי למעשה כל הצדדים מנהלים מעין מרוץ כנגד הזמן כדי להשתלט על הגבול העירקי-סורי.

ארה"ב ובעלי בריתה מנסים למנוע ולסכל התבססות גשר יבשתי אירני הנמשך מטהרן דרך עירק עבור דרך סוריה וכלה בלבנון.

האירנים מצדם מבינים כי סיכול מעין זה יוריד לטמיון עשרות מיליארדי דולרים שהם השקיעו להקמת הסהר השיעי ומאמציהם האדירים למנוע נפילת משטר אסד שהיה מוריד לטמיון את שאיפותיהם האסטרטגיים להשיג שליטה במרחב.

כבר הערתי כי קיים פוטנציאל התנגשות בין הכוחות המתקדמים במהירות בשטח ואף הערכתי כי אירן,שהליכה על הסף הגיע אצלה לדרגת אמנות,תנסה לבדוק את תגובת ארה"ב ותריץ את הכוחות בנתיב התנגשות עם הכוחות המערביים הפועלים בגזרה.

ואכן היום הגיעו דיווחים כי כלי טייס בלתי מזוהים תקפו כוח קדומני סורי-חיזבאללה שהורכב ממספר טנקים סורים  ורכב רך עם לוחמים של החיזבאללה.

הסורים טוענים כי התוקפים הם כוחות הברית בראשות ארה"ב.

ההתנהלות כולה מעידה על התנהלות צבאית אופיינית מאוד לתורות לחימה חדשות שמקובלות גם בישראל.

לפני יומיים נשא מפקד חילות השריון הישראלי,קצין בדרגת אלוף , הרצאה בכנס בלטרון , ובו טען כי במלחמות של היום המסגרות שהיו מקובלות בעבר כבר אינן רלוונטיות . אנו לא רואים יציאה לקרב בסד"ג של אוגדה או דיוויזיה אלא בצורת צוותי קרב מעורבים .המורכבים מיחידות ייעודיות לפי אופי המשימה..

לאור דבריו בו ננסה לבחון את התנהלות האמריקאים אל מול התנהלות הפיקוד האירני-סורי.

ארה"ב, המנסה להימנע מלהכניס לשטח סוריה יחידות צבאיות אורגניות גדולות , החליטה כי כדי לנתק את הגשר היבשתי האירני לסוריה דרך עירק מספיק יהיה להשתלט על גבול עירק-סוריה ,מהצד הסורי. למשימה זאת הוכנו 2 צוותי קרב יעודיים. צוות קרב אחד שהורכב מיחידות קומנדו של ארה"ב ובריטניה וכן לוחמים ממיליציית "צבא סוריה החדש"  שנעה מזרחה כדי לחסום את דרכו של כוח המשימה הסורי-חיזבאללה שהגיע מתדמור.

צוות קרב שני של ארה"ב הורכב מצוותי קומנדו אמריקאים ובריטים ונורבגים שנע מצפון לדרום ומשימתו לחסום את דרכו של הכוח המגיע מאזור חאלב.

ל-2 כוחות המשימה הוקצו אמצעי מודיעין איסוף ותצפית ש"הלכו"  לפני הכוח על מנת להתריע לו מפני מכשולים או מארבים או כוחות עויינים . במקרה של איתור סכנה לכוח הקרקעי נקרא חיל האוויר של בנות הברית להשמיד כל איום.

וזה בדיוק מה שקרה היום . אמצעי התצפית הקדומניים איתרו צוות קרב קדומני סורי-חיזבאללה ,שהתקדם במהירות רבה ,לפני כוח המשימה המרכזי שהורכב על ידי האירנים והסורים. כשהתברר שהכוח נע נתיב התנגשות ברור עם הכוח המערבי הוזעקו כלי טייס ובירי מרחוק, מבלי שהכוח הסורי ידע בכלל מי תקף אותו , הושמד הכוח המאיים.

דיווחים סורים טוענים כי פוג' הגנ"א מספר 16 המורכב מסוללות טילי נ"מ אס-200 זיהו את הכוח האווירי התוקף ומשהחלו בתהליך לקראת ירי תגובה המטוסים חזרו לירדן כלעומת שבאו . ככל הנראה מדובר באותה סוללת נ"מ שירתה טיל לעבר ישראל ומערכת היירוט הישראלית יירטה טיל של סוללה זאת.

בטקטיקת התנהלות זאת אין צורך בכוחות קרקעיים גדולים כל עוד אתה שומר על עליונות אווירית בשטחי הפעילות .

בתקרית של היום לא ראינו כלל התערבות של האווירייה הרוסית . וכנראה שגם לא נראה.

בכל מקרה בזמן הקרוב ככל הנראה האירנים יבחנו שוב את דרך התנהלותם, וככל הנראה ימשיכו ללכת על הסף , והם יהיו מוכנים להקריב עוד ועוד כוחות על מנת לשמר את הנכס האסטרטגי הגדול שלהם בדמות של גשר יבשתי ארוך ויעיל.

האמריקאים, בדרכם שלהם, מעבירים ללא הרף מסרים לאירנים שלא לנוע לעברם בנתיבי התנגשות , והתקיפה היום כבר למדה את האירנים מה טומן העתיד בגזרה זאת . מקורות סורים אף טענו היום כי רוסיה העביר האזהרה לסורים ולעירקים להתרחק ממעבר אלתנף אך הם לא נשמעו לעצה הרוסית וחטפו.

Data via globaleventmap.org

A US aircraft takes flight in support of Operation Inherent Resolve. Image: US Navy.

Facebook post published by Hammurabi Justice News account

 

 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.