גשר יבשתי בין טהרן לסוריה ולבנון.

היום השתתפתי בהרצאתו של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט נשא בכנס הבינלאומי ללוחמת יבשה ולוגיסטיקה המתקיים ביד לשריון בלטרון והתייחס לענייניה הבטחונים של ישראל.

כשהשר הגיע בהרצאתו להדגשת הסכנה העיקרית של ישראל כיום הוא אמר ש-“אם בדמשק תוקם מפקדה בשליטה אירנית והיות והם מפעילים את החיזבאללה הרי שיש סכנה לישראל לפתיחת חזית ברמת הגולן וכן יש סכנה מפני פתיחת גשר יבשתי ללבנון”.

לפי מיטב הדיווחים במקורות הפתוחים השאלה אינה כבר “אם” ,כפי שהציגה השר גאלנט ,אלא בהנחה שהגשר היבשתי כבר החל לפעול , איך מסכלים אותו!

על פי דיווחים מגיעים ממדינות ערב האירנים כבר מפעילים גשר יבשתי ישיר מטהרן דרך עיר הנמל בצרה בדרום עירק  ומשם צפונה לעיר קמישלי בצפון סוריה ,עבור בחאלב ומסתיימת כרגע בעיר הנמל לטקיה בחופי הים התיכון . היות והדרכים היבשתיות בין לטקיה לצפון לבנון היו מאז ומעולם פתוחים הרי שהגשר היבשתי חי,קיים ופעיל.

הבעיה המרכזית כרגע של אירן היא אבטחת שיירות הנשק והתחמושת העושות את דרכן מאירן לסוריה ולבנון על דרך זו , עקב התקפות קרקעיות בלתי פוסקות,לאורך הציר, מצד גורמי דאעש ומיליציות סוניות אחרות המתנגדות לפעילות האירנית בעירק. כדי לפתור בעיה זאת מיישמת אירן בעצם ימים אלו תכנית מקיפה להבטחת ציר ההולכה הראשי באמצעות פריסת מיליציות שיעיות עירקיות ואפגניות לאורך הציר שכל משימתן הנו אבטחת התנועה עליה .

הערכתי כי מדי פעם יצליחו לוחמים סונים לסכל משלוחים אך לא ניתן יהיה כרגע, רק באמצעותם,להפסיק את הגשר היבשתי המרכזי של הסהר השיעי עד לבנון .

במקביל האירנים כבר מתכננים גשר יבשתי נוסף ,קצר הרבה יותר,ויעיל הרבה יותר ושניתן להגן עליו ביעילות רבה יותר.

אירן מתכננת גשר יבשתי שני שיעבור מגבולה עם עירק דרך מחוז מוסול , עבור בעיר חאלב שבסוריה עד לטקיה ומשם לאורך חופי הים התיכון לנמלי סוריה וצפון לבנון בואכה חיזבאללה -לנד.

גשר יבשתי זה יהיה קצר יותר בקרוב ל-800 ק”מ ואין ספק שאחרי שכיבוש מוסול יושלם וההכנות האירניות להקמת הגשר היבשתי השני יושלמו , תתפוס דרך זאת את הבכורה אל מול הגשר היבשתי הנוכחי.

השר גאלנט גם ציין שלאירנים יש כוונה להקים בסיס ימי בחופי סוריה . אם אכן יוקם נמל שכזה הרי שהוא ישלים את הגשרים היבשתיים הנוכחיים    ויקל על אירן להדק את חיבוקה הקטלני עם  סוריה ולבנון . 

בכל אופן לפי אופן הצגת הדברים ע"י השר גאלנט לא נראה שממשלת ישראל תעבור לסדר היום בנושאים אלו והיא כבר תמצא את כל הדרכים לסכלם.

בינתיים נודע כי בהוראת קאסם סולימני ,מפקד כוחות אלקודס במשמרות המהפכה האירנים, שונה  נתיב הגשר היבשתי כדי להמנע ממגע,אפילו אקראי, עם כוחות ארה"ב שהגבירו נוכחותם בצפון מזרח סוריה ובמיוחד ליד הטריטוריה של הכורדים .

במתווה החדש המפה נראית כך :

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.