שובה של מפלצת הסיגינט (מודיעין אותות) הרוסית לזירה המזרח תיכונית.

לאחר שהגעתו של מטוס המודיעין והבקרה האלקטרונית הרוסי "Mainstay" –

A-50 AEW , זוהה וצולם על ידי גורמי האופוזיציה הסורית ,שמיהרה לשתף בתמונות את כל העולם , החלו ניחושים אצל כל הגורמים המקצועיים לסיבת הגעתו . ההסברים הפשוטים הראשוניים היו כי פריסתו של מטוס הבקרה הרוסי בסוריה נועד  לשפר את הבקרה האווירית בשמי סוריה .

מטוס המודיעין והבקרה האלקטרונית הרוסי- E50 AEW aircraft – כפי שצולם אתמול בשני סוריה על ידי גורמי האופוזיציה:

היו כאלה שחשבו שרוסיה הטילה למערכה את מטוס הביון המתקדם ביותר בעולם

A-100 (שטרם הבשיל למטוס המסוגל לעלות לאוויר בכלל) אך עד מהרה ,אחרי בחינה מדוקדקת , התברר כי מדובר במטוס הביון מדגם A-50  .

אך השאלה המטרידה נותרה: כרגע בסוריה סד"כ מטוסי הקרב הרוסים מתקרב ל-40 מטוסים. על פי פרסומים קודמים רוסיה פרסה כבר מקודם מסוקים המסוגלים לנהל מטרות לתקיפה עבור מטוסי הקרב בכמות מספקת לסד"כ הנוכחי.

אז מה בכל זאת הביא את הרוסים להטיל למערכה את "מפלצת" הסיגינט (מודיעין אותות ) שלה ?  הרי מספר המטוסים והמטרות שהיא צריכה לנהל אינו מביא למיצוי יכולותיה !

התשובות וההערכות מתחלקות ומתייחסות להיבטים שונים של עולם התעשייה הצבאית וכן לעולם ההכנות של שדה הקרב העתידי .

מומחים שונים ברחבי העולם טוענים כי התעשייה הצבאית הרוסית התקינה במטוס מערכות מודיעין ובקרה חדישות ביותר שטרם נוסו בתנאי שדה קרב אמתי , או אפילו קרוב לזה כמו שמודגם כרגע בסוריה.

ויש אומרים כי הגעת מטוס הבקרה והמודיעין הרוסי לסוריה רומז להכנות צבאיות רוסיות לקראת התרחבות "שדה הקרב " בסוריה . האירנים כבר אמרו זאת בקול את מה שהם שמעו מהרוסים בחדרי חדרים – ארה"ב כבר עוסקת בהכנות לקראת כניסה לסוריה הן מדרום דרך ירדן (ואולי גם דרך ישראל) והן מצפון דרך טורקיה ועירק .

תמונות המציפות את העולם כבר מספר ימים מראים כלי שריון רבים של צבא ארה"ב שנחתו בשדות תעופה כורדים בצפון סוריה וכבר התייצבו בעמדות קרב במזרח סוריה.

היות וכל המהלך האמריקאי נעשה כמעט ללא תאום עם הרוסים ,הרואים עצמם "שוטרי תנועה" בכל הקשור לכניסת כוחות זרים לסוריה , הרוסים מעריכים כי לא ירחק היום ונקודות החיכוך בינם לכוחות בעלות הברית בראשות האמריקאים יתרבו עד כדי חשש מפני התנגשויות מקומיות לא מתוכננות מראש.

רוסיה חוששת כי ארה"ב הולכת לחלק את סוריה,בכוח הזרוע, לקנטונים עצמאיים שיהוו את הגרעין להקמת סוריה החדשה מה שישמוט את שליטתם על "סוריה הגדולה" הנוכחית.

רוסיה גם מעריכה כי כל מהלך צבאי אמריקאי בדרום סוריה או בצפונה יביא להגדלת הסד"כ האווירי שיעמוד מולם או אז יצטרכו לתגבר מאוד את כוחותיהם האוויריים בסוריה וכתוצאה מכך הצורך במטוס בקרה כמו זה שהגיע לסוריה יהפוך לאמצעי שלא ניתן יהיה לוותר עליו.

ישנה גם הערכה כי על מטוס הבקרה שהגיע אך אתמול לסוריה הותקנו מערכות מודיעין ולוחמה אלקטרונית כה מתקדמים וכה חדישים עד שהם יכולים לשתק את כל ספקטרום האותות האלקטרוניים בכל שמי סוריה ושכנותיה ויאפשר לה יכולות פעולה ותגובה משופרים במקרה והמצב בסוריה ידרדר בניגוד לרצונה.

ובלי הנקודה הישראלית הרי אי אפשר.

עם הגעת מטוס זה על ציודו הנלווה עומדת ישראל בפרט וכוחות המערב מאידך בפני אתגר טכנולוגי שלא פגשו כבר זמן רב.

השאלה המנקרת בראשי העומדים במעגל מקבלי ההחלטות הישראלי היא האם טכנולוגיות אלו יכולות להגביל את חופש התנועה הישראלי ליישם את מדיניות הקווים האדומים שכה נחוצים לביטחונה של ישראל ?

ישראל צריכה לקחת בחשבון כי היא תיתקל בעתיד הקרוב,אם כבר לא נתקלה בה,בטכנולוגיה ובסוגי ציוד שאין לה אפילו את קצה זנבו של מושג מה הוא עושה ומה תפקידו בשדה הקרב וכיצד הוא יכול להשפיע על יכולותיה המבצעיות במידת הצורך.

מצב דומה עמד בפני ישראל עם תחילת המעורבות הרוסית במצרים ,בזמן מלחמת ההתשה בתחילת שנות ה-70 של המאה שעברה,אך עם הרבה כשרון ויכולת ובעיקר סבלנות לצד דריכות מבצעית יכולנו גם יכולנו לאתגר זה.

ימים מאוד מעניינים ומאתגרים לפנינו!

 

 

מטוס המודיעין והבקרה האלקטרונית הרוסי:

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.