הימור שנכשל?שיחות בדמשק להשגת הסדר על מקורות המים.

זה כבר נראה כמו הימור שנכשל.

עם הכרזת הפסקת האש בכל רחבי סוריה על ידי רוסיה וטורקיה החל צבא סוריה ביחד עם כוחות החיזבאללה בהסתערות רבתית על אזור ואדי ברדא שם נמצאים מקורות המים העיקריים של דמשק וסביבותיה המונה כ-6 מיליון תושבים.

הפרת הסכם הפסקת האש על ידי המשטר נבע ,לדבריהם, מהעובדה ש-"רוב הלוחמים כעת באזור ואדי ברדא משתייכים לארגון ג'באהת אלנוצרה שמראש לא היה כלול בהסכם זה".

לא הועילו כל הסברי האופוזיציה הסורית כי רוב הלוחמים הם בכלל תושבי המקום ואין שם כלל לוחמים מארגון אלנוצרה.גם לא הועילו איומי האופוזיציה לרסק את הסכם הפסקת האש בכל רחבי סוריה.

היה ברור כי משטר אסד,בהוראה אירנית, מנסה לבצע מחטף אחרון לפני ועידת השלום בקזחסטן ביוזמה רוסית. 

ניסיון משטר אסד להשתלט על מקורות המים נובע בעיקר מהרצון לא להיות תלוי באספקת המים לכל כך הרבה תושבים וברצונם הטוב של ארגוני המורדים וכן מרצונם להשתחרר ממחויבויות אחרות שניתנו למורדים כנגד אספקה שוטפת של מים לאזור דמשק.

צבא סוריה הטיל את עיקר המערכה על כתפי חטיבת שריון 104 מדיוויזית משמר הרפובליקה שתוגברה בכוחות עילית של החיזבאללה .

עקב המבנה הטופוגרפי של האזור , הררי ומחורץ,מתקשה צבא סוריה להפעיל אל השריון שלו במהלך הפריצה לאזור המעיינות ותנועת הטנקים בחוד היא כה דלילה וחלשה עד שחוליות נ"ט האורבות לכוח המתקדם יכולים בקלות , במטח של כמה טילים בלבד,להשמיד את כוח החוד ולגרום ליתר לסגת , מה שקרה בפועל.

בלית ברירה הוכרח החיזבאללה לשלוח חוליות תקיפה רגליים לעבר המטרה ,אך התנהלות נכונה של המורדים,והכרת השטח על בורייה, הביא אותם להציב מארבים קטלניים לכוחות המתקדמים ולסכל את מתקפתם  תוך גרימת אבדות כבדות לכוח התוקף.  

כל זמן הקרבות,שנמשך כבר יותר מ-8 ימים רצוף , מפעיל צבא סוריה את חיל האוויר שלו והורס כל דבר באוזר. ללא הבחנה וללא שכל . הם גם הרסו את מקור נביעת המעיינות וגרם להפסקת המים לאזור דמשק. מעיינות ואדי ברדא מספקות כ-70 אחוז מתצרוכת המים של מחוז דמשק.

המורדים , במחווה אנושית, שבעיקר מופנה לדעת הקהל העולמית, הודיעה כי היא תאפשר לטכנאים של המשטר הסורי להיכנס לאזור המעיינות ולתקן את הנזק שעוללו מסוקי צבא סוריה ובכך לאפשר החזרת הספקת המים לתיקונה.

לכולם גם ברור כי הלחימה לא יכולה להמשך עד אין קץ, ובטח לאור העובדה כי הכוחות הצבאיים הנוכחיים של צבא סוריה לא מסוגלים להכריע את המערכה , עקב נאקתם של מיליוני אזרחים הסובלים ממחסור מטריד וקשה של מים זורמים והמשטר אינו יכול להתעלם מהם לאורך זמן.

מה שהיה ברור לכולם , הולך עכשיו ומיושם על ידי המשטר הסורי. ישנם דיווחים כי כרגע נערכים בדמשק שיחות להסדרת הספקת המים לדמשק יחד עם החזרת הפסקת האש בגזרה לתוקפה.

מה שלא מנע ,הבוקר,מכלי טייס של חיל האוויר הסורי לערוך 2 מתקפות על אזור הוואדי.

אם צריך להעריך מה עומד לקרות הרי שככל הנראה נראה עוד ניסיון או שתיים של צבא סוריה להשתלט בכוח הזרוע על האזור ואם זה לא יצלח הרי שהסכם הפסקת האש יכנס לתוקפו עם כל המשמעויות למשטר אסד.

עדכונים:

  • ככל הנראה הושג הסכם ראשוני בין המורדים לדמשק לאפשר לטכנאים להיכנס לאזור ולתקן את נזקי מתקפות האוויר בניסיון להחזיר את אספקת המים לתיקונה.
  • http://thenewkhalij.org/ar/node/56158
  • כצפוי , המשטר הסורי הודיע כי הפסקת האש שהוכרזה באזור על מנת לאפשר לטכנאים להיכנס ולתקן את מקורות המים , בטלה היות והמורדים פתחו עליהם באש ומנעו כניסתם. עקב כך מודיע הצבא הסורי על המשך הפעילות הצבאית בהיקף מלא באזור על מנת להחזיר את השליטה על מקורות המים.

פרובוקציה כבר אמרנו ? 

 

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.