דאעש השתלט על טילי נ"מ SA-25 שהרוסים נטשו במנוסתם מתדמור.

זוכרים  איך השתלטו כוחות דאעש בחזרה על העיר תדמור הסורית, ב-8 לדצמבר 2016 ,  במתקפת בזק ואת נסיגתן החפוזה של הכוחות הרוסיים מהאזור ובעקבותיהם גם כוחות צבא סוריה ובעלי בריתן ששהו באזור ?

מיד אחר כך החלו להגיע דיווחים על כמויות הנשק והתחמושת העצומות שנפלו שלל בידי דאעש וביניהם נשק חדיש ביותר כולל טנקים חדישים, טילי נ"ט וטילי נ"מ נשאי כתף מתקדמים.

ממשלת ארה"ב אף האשימה את צבא סוריה בנסיגה מהירה מדיי מאזור תדמור.

מקור בכיר המקורב למשטר הסורי, שסירב להזדהות מטעמים ביטחוניים, גילה כי דאעש השתלט, בין היתר, על טילי נ"מ חדישים ,מדגם SA-25 – VERBA ,שנמצאו במחסני הגדוד הרוסי שאת מיתחמיו הם כבשו ב-10 בדצמבר 2016.

כזכור הכוח הרוסי נסוג מאזור תדמור בעוד כוחות דאעש נמצאים בכלל 40 ק"מ מהם , התפנה מערבה והשאיר אחריו מחסני תחמשות ונשק גדולים מבלי שהשמיד אותם קודם לכן ומבלי שמטוסים רוסיים יגיעו אחר כך להשמיד את מה שנותר מאחור .

ההערכה היא כי רוסיה השאירה ,בכוונת מכוון , נשק זה ,מאחוריה, כשהוא שלם ותקין להפעלה ,כדי שהוא יופנה נגד כוחות צבא סוריה החופשי הפועלים לא הרחק במסגרת "מגן לפרת" .

טילי הנ"מ  SA-25 מיועדים לפעול נגד מטוסים המגיעים למהירות של 500 מטר לשנייה ונגד מטרות הטסות בגובה מ-10 מטר ועד 4500 מטר (מגביהי טוס) , וטווח פגיעתן הוא מ-500 מטר ועד 6500 מטר . טיל חדיש זה מסוגל לפעול גם נגד טילי שיוט מדגם טומהוק.

האירנים הביעו זעם רב נגד התנהגות הכוח הרוסי, שהיה אחראי פיקודית על כל הכוחות באזור, שנסוג מהאזור מבלי לתת התראה על כך ליתר הכוחות שהיו בקרבתו מה שגרם למפקד הכוח הסורי המקומי להכריז מיד כשנודע לו על כך , גם הוא, על נסיגה מקבילה מערבה.

בחודש שעבר השיגו כוחות דאעש הישגים קרקעיים באזור תדמור  משם תוך שהם עוקפים את שדה התעופה הצבאי טי-4 וכבוש שטחים נוספים מערבה ממנו.

למרות כל הדיווחים על תגבורות גדולות שהזרימו סוריה ,אירן והחיזבאללה לאזור על מנת לדחוק משם את דאעש ולהשתלט מחדש על תדמור , אין ידיעות על כך שהכף במערכה באזור התהפכה לטובתם, ויש הישגים למשטר אסד ובעלי בריתו באזור.ממש לא!

 שדות הנפט והגז באזור עדיין בשליטת דאעש.

MAKS2015part7-48.jpg

שתפו את הכתבה:


הוסף תגובה

אתה חייב להיות מחובר בכדי לפרסם תגובה. ניתן להתחבר באמצעות חשבון פייסבוק,טוויטר או גוגל.